Podle čeho vybíráme místa, která navštívíme?

Tohle je asi jedna z nejtěžších věcí, kterou na cestě musíme zařizovat. Nemůžeme si totiž dovolit jet na měsíc do džungle… Proč tomu tak je? A podle čeho tedy vybíráme místa, která navštívíme? 

Surf

Tohle je klíčový bod naší cesty, podle něj se musíme řídit. Ne všude se totiž dá surfovat a ne všechna místa jsou u moře. A jelikož se naše cesta kolem světa od ostatních liší tím, že jedeme primárně za surfem, měly bychom tuto podmínku dodržet, čili – dá se na daném místě surfovat? Kolik tak bude stát pronájem surfu? Jaké je tam dno a není to pro až moc pokročilé? Dá se v daném měsíci, ve kterém tam máme jet, vůbec surfovat? Tady se řídím jednoznačně podle dvou věcí: podle stránky magicseaweed.com a podle zkušeností ostatních lidí, kteří již na daném místě surfovali. Převážně je to však stránka magicseaweed.com, která vám na mapě ukáže všechny surfové spoty na světě, jaké je tam dno, zda je toto místo pro začátečníky, a spoustu dalších atributů. Tohle je tedy základní věc, podle které země a místa na světě hledám, na která se vydáme. Dále beru v potaz tyhle body…

Internet

Proč ne do té džungle? Úplně jednoduše – protože tam (asi) nebude internet. A vy víte, že budeme na naší cestě muset i pracovat, páč ze vzduchu se žít nedá, a vzhledem k tomu, že oba potřebujeme k práci rychlý internet, tak musíme jet do civilizovaných zemí. Jasně, jde to vyřešit tak, že si koupíme SIMku s nějakým tím giga – to taky uděláme, ale nikdy nevíte, kde bude vůbec signál. A hlavně – na naši práci bychom těch giga potřebovali asi hodně, zároveň by se to tedy prodražilo.

Ceny

Letenky

Samozřejmě, ceny hrají vlekou roli v rozhodování navštívených míst. Tu nejdražší položku bude vždy tvořit ubytování. Říkáte si ,,moment, a co letenky!?’’ No nic, letenky budou v našem případě téměř vždy kolem 40 E / jednosměrná, jelikož budeme přelétavat na krátké vzdálenosti. Tak tomu samozřejmě nemusí být v každém případě, někdy určitě budeme muset podniknout nějaký delší přelet, v plánu máme třeba cestu z Nového Zélandu na Fiji, odtuď na Hawaii – tohle asi nebude zrovna levný špás. Ale ostatní lety (po Asii, Americe, Indonésii, …) by měly být vpohodě.

Ubytování

Jak jsem již řekla – ubytování bude tvořit tu nejdražší položku v našem rozpočtu. Haha, i s tímto trošku vybabráváme, no uznejte sami: ubytování v Thajsku nás bude stát 300 E / apartmán v hotelu pro dva / se snídaní! Druhé ubytko rovnakou sumu – 300 E / apartmán pro dva / snídaně + odvoz Z a NA letiště, tohle ubytko je na Bali. Co na to říkáš? 🙂 Kolik platíš ty v ČR / SR za dvojpokojáč? Tohle je, prozatím, případ pouze prvních dvou navštívených míst, ale nehodláme se dostat nad větší částku, než je 400 E. Říkáte si – na Hawaii nemožné? Ale kdeže! V dnešní době existuje už tolik způsobů, jak si najít ubytování levně / zadarmo / výměnou za lehkou práci, že se toho opravdu nebojíme. Konkrétně na Hawaii a na Novém Zélandě bychom chtěli vyzkoušet práci na nějaké farmě, přičemž 4h denně pracujete výměnou za ubytování a stravu. V tomto případě je dost možné, že budeme pracovat (společně s naší regulerní prací) i 10h denně, ale zase si to užijeme o víkendech, nebo si dáme potom třeba týden oraz jen na cestování a surfování.


Chceš nás podpořit, ale nevíš jak? Můžeš nám naše cesty ulehčit tak, že budeš ubytko hledat na Booking.com. My za to potom samozřejmě dostaneme provizi, tobě se však cena NEzvýší, neboj! 🙂 Díky!


I tak stále platí, že budeme vždy delší dobu zůstávat v chudších krajinách, třeba delší dobu v Asii nebo Střední Americe, kratší zase na Hawaii a v Austrálii, abychom neutratili zbytečně moc peněz jak na ubytku, tak na stravě a jiném potěšení.

Hawaii, wuaaaa těšííííím!! 🙂 ZDROJ: Lonely Planet

Lety

Jak jsem již načrtla v minulém článku – máme naplánované pouze první 3 zastávky, dále to necháváme na náh… ceně letenek! Ano, podle toho budou pravděpodobně směřovat dále naše kroky. Asi dodržíme stále jeden směr – na východ. Nejspíše se nestane to, že z Nového Zélandu poletíme směrem nazpět na Maledivy, odtud do Afriky, pak znova směr východ, atď. Snad se nám podaří udržet jeden směr. To však hodně bude záležet na letech z místa, kde právě budeme. Pokud budou letenky na východ stát strašnou sumu, kterou si nebudeme moci dovolit (třeba 600 E jeden směr), tak to asi otočíme jinam. Podle mého průzkumu by však nic neměl být problém. Při plánování letů a dalších navštívených míst používám výhradně letenkový vyhledávač Kiwi.com, o něm napíši příští článek, je na takové vyhledávání totiž přímo stvořený, zadám do něj totiž místo A a on mi ukáže všechny ceny (přibližně) letenek na jakékoliv místo na světě, mám tak skvělý přehled kolik zhruba stojí 1 let z Filipín do Japonska.

Když nám na daném místě už bude dlouhá chvíle, tak si holt sbalíme saky paky a zčekneme, kam je v blízké době výhodný let, no a – poletíme. Myslím si, že takovéto rozhodnutí, zda na daném místě budeme zůstávat dlouho, nebo chvilku, budu vědět hned od prvního momentu, kdy budu mít ten feeling z dané země, budu znát ceny, atď.

Místa, která nás lákají

Marťa nechává plánování na mně, ví, že mám přehled a mám o místech dost načtené. Na začátku jsme však každý řekli místa, která chceme určitě navštívit, pro nás oba je to Nový Zéland. Pro Marťu je to navíc Hawaii (na kterém už byl a zamiloval si jej), nějaké místo v Africe (haha, dost všeobecný pojem, že? :-D) – třeba Zanzibar, a taky JAR. Já mám chuť na Kanadu, Ameriku (hlavně Jižní, chci se konečně naučit pořádně španělsky!!), Japonsko (prej Kyoto je dechberoucí), Bora Bora, Bahamy (šak chápeš, byly tam Olsenky!), Island, … Hele no, zjišťuju, že už asi nebudu dál psát, protože já chci navštívit celý svět!! 😀 😀 V Americe bych chtěla absolvovat takovou tu cool plavbu trajektem, což jinak není vůbec drahý špás, a navštívit tak alespoň krátce víc míst zasebou. Dále taky Nomad Cruise, který je víckrát za rok a jezdí na něj dogitální nomádi z celého světa. Skvělý článek o něm jsem četla na tomto blogu, a dost mě nabudil se na takovou inspirativní plavbu přihlásit 🙂 V Americe se chci podívat hlavně do Californie a jezdit tam na longboardu po těch cool dlouhých promenádách na kterých jsou super dlouhé palmy a extra krásní, vyrýsovaní lidé s emerickým úsměvem… 🙂 Haha, sem se trošku zasnila, pardon. Zase v Americe je dost žraldů… 😀

Počasí a roční období

Tyjo, málem bych na tenhle bod zapomněla. Jedeme jen s batohem, a tak teplé pohorky a zimní výbavu tahat určitě nebudeme. Proto nepojedeme na Nový Zéland v našem létě, kdy je u nich zima. Nebo v zimě do Kanady, brrrr. Nějaký náčrt doby, kdy bychom chtěli být tam a tam tedy máme, takže stoprocentně nebude platit to, že poletíme tam, kam je zrovna lacná letenka. Počasí musíme brát dost v potaz! Rovněž se budeme snažit vyhnout nejhlavnějším turistickým sezónám, abychom si užili i místní lidi a nejen další turisty.

Září je v Thajsku období, kdy se dá surfovat. Zároveň je to však ten nejdeštivější měsíc… Tak jsem zvědavá, jaké lijáky nás budou potkávat 😀

Můžeme tam zůstat dlouho? 

Ano, i tuhle otázka si musíme položit. Můžeme na Hawaii zůstat půl roku? Asi ne. Jen samotný pronájem surfu stojí 15 dolarů na hodinu. Na Srí Lance nestál ani dva dolary. S takovou bychom asi moc nepochodili. Zase v Jižní Americe bych já osobně chtěla zůstat alespoň tři měsíce, je tam totiž levně a můžu se naučit španělsky. Spousta lidí v dnešní době uctívá tzv. slow travel, čili že jste na jednom místě alespoň ty tři měsíce. Proč? Náklady se vám totiž výrazně sníží! Samozřejmě je řeč o letenkách a ubytku, kdy při delší době dostáváte slevu. Ale taky daný stát / místo poznáte a už víte, kam chodit pracovat, kde jíst a kde je levnější pronájem surfu. Uvidíme, jak dlouho na daných místech budeme zůstávat my, tohle se asi bude odvíjet od financí. Ale abych mohla na blog psát i různé tipy z dané země, kde a jak ušetřit, týden na její návštěvu asi nestačí…


Tak to jsou asi veškeré atributy, jež mě při naší cestě napadají. Myslíte, že je ještě něco, podle čeho bychom se měli řídit? Nějaké tipy? Budu ráda za jakoukoliv odezvu, rovněž za hodnocení článku níže hvězdičkami ( – takto vypadají, 5 je nejvíc), ať i já mám nějakou odezvu. Nebo těma cool smajlíkama! 😀

S láskou, Šuri 🙂

Facebook Comments
 


1 thought on “Podle čeho vybíráme místa, která navštívíme?”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *