Srí Lanka: zajímavosti

Tipy a zajímavosti ve zkratce:

 1. Bývalý název Cejlon
 2. Hlavním městem není Colombo, ale Kotte
 3. Časový posun je čtyři a PŮL hodiny. Co nás to v zeměpise učili!? 😀 Všichni, co letěli s námi, se tomu divili 🙂
 4. Kdy na Srí Lanku jet? Jihozápadní část – na ni cestujte v období prosinec – březen. Severovýchodní – květen – září. V jiných měsících prší
 5. VÍZA: pořídíte na této stránce za 30 dolarů / osoba. Pořádně si zkontrolujte všechny údaje, my měli chybu, ale na letišti nám to (po výměně toužebných úsměvů) v systému opravili a neměli jsme tak problém.
 6. Letenky na Srí Lanku jsou v dnešní době opravdu levné. Více tipů na hledání letenek najdete zde.
 7. Ubytování hledejte přes AirBnb, které máme nejraději. Důvody jsou uvedeny zde. Potom samozřejmě booking.com. Nepočítejte však s luxusem srovnatelným se západními zeměmi. V Kandy i Tangalle byl běžný různý hmyz po pokoji 🙂
 8. Ceny ubytka: nejlevněji jsme pořídili na jihu na pobřeží. I když byla high season (prosinec – březen) a ještě k tomu období Vánoc, což je uplně top, tak jsme bydleli 9 dnů v Midigamě za 9 EUR na noc – pro dva! Vlasní pokoj a koupelna, nic víc jsme nepotřebovali. Na pobřeží seženete do 10 EUR za noc pro dva, není ani problém, že to nebude přesně u vašeho spotu, nebo tam, kde se chcete koupat, protože se dá všude půjčit scooter. Ve středozemí nevím, jak to je. Tam doporučuji nehledat jen tu nejlevnější cenu, ale i aby to bylo blízko centra, nebo atrakcí. Všude se sice levně dostanete tuk tukem, ale pokud byste je měli používat 4x denně, tak se vám to pěkně prodraží.
 9. Způsob dopravy na Srí Lance: zde máte více možností. Je-li vás větší počet, nebo nejedete-li nízkonákladově, můžete si na letišti dohodnout cenu s taxikářem. Tento způsob dopravy má mnoho výhod. Taxikář vás vezme kam budete chtít, rychleji, než veřejná doprava a také vám kdekoliv zastaví. Stihnete toho více. Nevýhodou však je, že nezažijete, jak cestují místní, což je dle mého názoru dost podstatné, dále i neuvidíte ty nádherné scenérie. A nepozastavíte se nad cenou 40,- za 7 hodin cesty 🙂
 10. Co se týče potravin, tak levně v supermarketech jako u nás nepořídíte, ani jich tam moc není (jak supermarketů, tak těch potravin). Srí Lančani jedí rýži na snídani, rýži na oběd a rýži na večeři :-). Prostě pořád rýži, nebo placky. Ale vše je tam výborné a nelezlo nám to krkem, čemuž se sama divím. Maso nejí, a vám taky nebude chybět. Sem tam ryby, které jsou čerstvé, nejčastěji tuňák.
 11. Banány, jaké znáte u nás, s těmi pravými nemají nic společného. Ty na Srí Lance byly malé, šťavnaté a slaďučké.
 12. Internet k dostání moc není, wifi v restauracích nemají. Doporučujeme si hned na letišti koupit SIM kartu, na které máte jak data, tak se samozřejmě můžete domlouvat s hostiteli na ubytování. Stálo to velmi málo, kolem 7 EUR.
 13. Malé kapky do nosu na rýmu stály kolem 30 EUR. Pokud trpíte nějakou nemocí, léky určitě s sebou. A taky endiaron 🙂 (kdyby náhodou)
 14. Co se týče očkování, tak my žádné neměli. Bylo nám řečeno, že když se budeme vyhýbat opicím, tak jsme ok. Ale samozřejmě to necháme na zvážení každého z vás, jako prevence určitě ok
 15. Když na vás promluví nějaký prodavač, prostě to ignorujte… my se na ně například usmíváme. Z odpovídání každému by vám brzy šiblo… 🙂
 16. Není vůbec pravda, že je šílenost na Srí Lance řídit. My jsme měli pronajatý scooter a cestování bylo v pohodě. Všichni se sice předbíhají, ale díky tomu, že to dělají úplně všichni, tak s tím taky počítají a jezdí opatrně, dávají si přednost.
 17. Jídlo a pití je na Srí Lance skvělé všude. Od čerstvých ryb, šťáv z čerstvého ovoce (mňaaaaaam božeee!!), rice & curry (typický pokrm), až po různé placky a rooties. Není to nějak bohatý výběr, ale zato to bohatě stačí :-). Alkohol je k sehnání pouze ve specializovaných obchodech, nebo hotelových barech.
 18. V restauracích přičítají automaticky 10 % za servis! Připravte se na to, že na jídlo budete čekat klidně i hodinu, protože většinou se jedná o mamky, které si otevřeli restauraci a vaří ve vlastní kuchyni, samotné. Navíc jsme se od jednoho číšníka dozvěděli, že to dýško ani nejde jim. Takže pokud sevám účet bude i tak zdát v pohodě, dejte mu nějaké peníze navíc do kapsy.
 19. Pronájem surfu na hodinu stojí 250 peněz (asi 45,-), na celý den 1000 pěnez. Směšné, oproti pronájmům např. na Hawaii. Dle mého názoru se nevyplatí si na Srí Lanku brát vlastní surf, pokud hodláte i cestovat a nejen surfovat.
 20. Surfových spotů jsme viděli více, když jsme jeli vlakem nazpět do Colomba. Můžete se na ně podívat na této stránce.
 21. Na safari je dobré jít buďto hned brzy ráno, nebo pozdě odpoledne, zvířata se tehdy chystají na lov. Nezapomeňte si vzít alespoň 2 petky vody a nějakou sváču! Žádné jídlo ani pití tam nekoupíte.
 22. Opravdu nepotřebujete ty růžové plavky, zlaté kraťásky a troje tenisky 🙂 Sami víte, že to nevynosíte, a “kdyby náhodouneexistuje. Pokud byste měli tahat oba na zádech X kilové batožiny, rychle byste si to rozmysleli. Jedny tenisky a žabky stačí. Co si kupte v doma je opalovací krém! Ten tam je k sehnání ojediněle, draze a v malém vydání. Místo v zavazadlu vám ušetří i tento super tenký a rychleschnoucí ručník. Bez něj už bych nevycestovala. V dnešní době je k zakoupení bars kde, levně je ke koupi např. na stránce Aliexpress nebo ebay.
 23. Nebojte se jet bez cestovky. Neumřete, opravdu. Nějaké základy angličtiny vám jistě pomůžou, vždy si však vystačíte se slovníkem a s komunikací “rukama nohama“.
 24. Pokud chcete něco vidět, jeďte minimálně na 14 dnů.
 25. Počítejte s tím, že po příletu budete unavení. Já měla hned první den potřebu spát 14 hodin 🙂 takže zvolte první den spíše odpočinkový. Když máte naplánovaný přílet na neděli, a další den byste měli jít do práce, vemte si volno. Nejen z důvodu únavy, může se stát, že se vám zpozdí let, nebo vám jej v horším případě zruší, což se stalo nám. Different story, doletěli jsme však o den později a ještě k tomu do jiného města.
 26. Peníze nám bylo doporučeno si vyměnit hned na letišti. Daleko lepší kurz jsme však našli v bance ve Weligamě. Ale nevím, zda jsou lepší kurzy všude, takže pokud nechcete riskovat, měňte hned na letišti.
 27. Srí Lančani jsou strašně milí a zlatí:-) Snaží se s vámi bavit, i když jejich angličtina není top. Na rozdíl od Marrakéše vás nechtějí všichni ogabat o peníze.
 28. Bílý čaj se luhuje až 7x, černý 2x. Nakupte si čaje domů 🙂
 29. Kokosy vůbec nejsou hnědé a chlupaté, ani sladké jak cecek! 🙂

15977586_10208713282094148_7561856408809966679_n

Více o podívání ze Srí Lanky se dozvíš v tomto článku, tak si jej koukej přečíst… ! 🙂

S láskou, Šuri.

Facebook Comments
 


2 thoughts on “Srí Lanka: zajímavosti”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *