Magická Srí Lanka

Začneme Martínkovým surferským umem … 🏄🏽

I když je Srí Lanka poslední roky dost komerční, a byla na ní snad polovina mých známých, nás lákala právě díky referencím a také díky skvělým surfovým spotům pro všechny úrovně. Celý náš trip trval 17 dní. Cestujeme tak, že si přečteme různé reference z blogů a rady od známých, kteří tam již byli, jaké místa přibližně navštívit. 15 celých dní bylo na poznání celé Srí Lanky málo, nechcete-li cestovat draze taxikama a tuktukama. Je-li vás více, určitě tuto možnost zvolte a zamluvte si taxikáře na celou dobu pobytu, který vás poveze kamkoliv budete chtít a rychleji. Nám by se to ve dvou nevyplatilo. A když chcete ještě 9 dnů surfovat, a trávit tak čas na jednom místě, tak to už vůbec. Vybrala jsem tedy místa Kandy, Ella, nějaké safari, Tangalle beach a surf spot Weligama. Ubytovaní jsme byli po celou dobu u domácích pomocí serveru AirBnb. Suma sumárum nás výlet vyšel na 54000,- pro oba. Když to srovnám s 10 denní dovolenou rodičů v Řecku, která je stála přibližně 44000,-, zjišťuji, že nás vyšel náš exotický výlet opravdu skvěle. Již dávno není pravda, že exotické země jsou jen pro bohaté. Jeli jsme s 15 kg krosnou a jedním baťůžkem.

15936381_10208713319455082_1789746686520721408_n.jpg

Letenky jsme koupili za skvělou cenu díky stránce cestujlevne.com – tuto stránku sleduji na facebooku. Jedná se o novodobé hackery, kteří pomocí různých nástrojů vyhledávají levné letenky a errory v letech a své tipy poté sdílejí na svých stránkách. Více zde. Cena zpáteční letenky byla 16.000. Na Srí Lanku se dá dostat levněji, my však letěli v období Vánoc, kdy bývají letenky i trojnásobně dražší, takže jsme vychytali super cenu. Letenky jsem koupila v květnu, takže s velkým předstihem, tehdy byla zveřejněna zmíněná akce na cestujlevne.

Naše trasa probíhala následovně:

  • přílet na letiště do Colomba, doprava na vlakové nádraží autobusem. Co nás překvapilo, bylo, že jsme jeli autobusem jako jediní turisté. Všichni si brali buďto tuktuky, nebo taxiky, my jsme však samozřejmě chtěli cestovat co nejlevněji a víme, že veřejná doprava nám tohle umožňuje. Autobus byl téměř za rohem, stačilo se zeptat. Když cestujete v asijských krajinách, kde vás chtějí snad všichni “odrbat“, měli byste se ptát šikovně. Já si vždy vytipuji ty správné lidi, kterých se zeptám, kolik stojí jedna cesta na letiště: buďto matky s dětmi, nebo třeba mladých studentů. Přesně tuto částku si poté připravím pro toho, kdo vybírá peníze a dává lístky (většinou spíš nedává a peníze jdou do kapsy). Odrby totiž nemám ráda. Cena byla přibližně 120 jejich peněz / osoba.
  • čekání na vlak a cesta do Kandy. I když jsme si koupili cestu druhou třídou, nějak jsme nevěděli, kde na ni na nástupišti čekat, a tak jsme ve finále jeli asi 5 hodin ve třetí třídě, kde jsme seděli u záchodů na zemi. Což nám samozřejmě neva, protože v kupéčkách byli domácí, kteří si po cestě zpívali a tančili. To k tomu prostě patří 🙂 Trošku mě akorát prudili prodavači bars čeho, kteří chodili s různými “voňavými“ pokrmy po vlaku, jeden za druhým, takže jsem se jim pořád vyhýbala. Cena této pěti hodinové cesty, při které sledujete nádhernou zeleň Srí Lanky a čajových listů, stála směšných 40 korun. Jeli jsme smrtelnou rychlostí, takže tohle vystrkování zadku bylo faaaaaakt nebezpečné (a taky žůžo) :-)))

15940715_10208713283974195_5147504339030805955_n

  • V Kandy jsme si udělali malý výlet do Nuwara Eliyi, více o ní níže. Zde jsme byli nuceni vybrat si jiný dopravní prostředek, než-li vlak / autobus, jelikož spojení tam nebylo dobré a trvalo by XY hodin, z výletu bychom tedy nic neměli. Jelikož mi bylo doporučeno jedním místním studentem, se kterým jsme jeli z letiště do centra Colomba, že se na ceny a způsoby dopravy máme ptát vždy na nádražích, nejlépe vlakových, tak jsem tak i učinila a domluvila nám celodenní trip s mísním taxikářem. Cesta do Nuwara Eliyi byla dloooouhá, benzínu spotřeboval mnoho. Na Srí Lance je však levný, a tak měl zaplacen převážně čas trávený s námi. Cena tohoto výletu byla 7000 jejich peněz (47 EUR / 1250,-).
  • Následně směr ELLA. Opět jsme zvolili cestu vlakem, protože to je prostě bomba!:) I tentokrát nám to nedošlo a seděli jsme ve třetí třídě, ne však na zemi, ale po asi dvou hodinách cesty na sedačce (tak pro 1 a půl člověka s pidi místem na nohy). Ještě že tak, protože tato cesta trvala celých 7 hodin, což jsme opět nečekali. Nevýhoda cestování vlakem je převážně ta, že za ten den nemáte šanci nic jiného stihnout, jelikož odjezd byl v 11 (měl být kolem 10) a cesta trvala zmíněných 7 hodin, na místo tak dorazíte v podvečer a stihnete se akorát tak ubytovat, no možná i jedno mojito do cesty B-)
GOPR0112.JPG
Takový výhledík a pohodlíčko v křesle nás čekalo po příjezdu do Elly
  • Srí Lanka je proslulá svými safari, my jsme si zvolili safari Yala, které nám bylo doporučeno lidmi z Elly. Dopravní prostředek byl opět taxi, jelikož cesta autobusem by trvala dlooouho a nakonec bychom ještě museli použít tuktuk, také jsme ještě ten den měli nocleh v Tangalle, což byly další hodiny cesty na jih. Když jsme vystoupili z vlaku v Elle, zastavil nás tam hned jeden mladý týpek s nabídkou odvozu na safari a poté na jih, s cenou 8000 jejich peněz (což je v přepočtu zhruba 53 EUR / 1.400,-). Sraz jsme měli mít v 5.30 am, příchod do Tangalle kolem 5pm. Za 12 hodin práce a benzín je to celkem směšná cena, že?  Na Srí Lanské poměry však ne. Tento klučina nás ve smluvených 5.30 ráno nenabral, asi našel lepší kšeft 🙂 A tak jsme se zkusili zeptat domácích, zda by nám nesehnali odvoz levněji. Tady jsem udělala chybu a řekla jsem jim cenu 8000 peněz, samozřejmě nám sehnali levnější variantu – 7500 peněz, kdybych však řekla tuto částku hned, nejspíše bychom se dostali na cenu 7000. Ne, že bychom rozdíl 3.5 EUR neutáhli, šlo však o princip, jelikož za 12 hodinový výlet do Nuwara Eliyi, která byla o mnoho dále, nežli cesta do safari a na jih, jsme zaplatili zmíněných 7000. No, a já prostě tyhle věci řeším :-). A to hlavně proto, že pán, který nás vezl do Nuwara Eliyi byl neskutečně vděční za výlet s námi a strašně zlatý, no a pán, který s námi absolvoval tenhle trip, z nás nakonec dostal 8000, protože Marťa je na tyhle věci strašný posera :-). Pán prostě řekl: “mór fajf handrid“ – no a Marťa dal mór fajf handrid :-). Poučení zní: DRŽTE SE SMLUVENÉ CENY!
  • Předposlední přesun byl krátký, a to autobusem z Tangalle do Weligamy. S touto cestou nám pomohl milý pán, u kterého jsme byli ubytovaní v Tangalle. Museli jsme přestoupit v městě Matara. Cena byla dohromady přibližně 60 peněz, čili asi 10 korun.
  • No a ten poslední byl logicky nazpět na letiště do Colomba, ale ten stál fakt za to. Zvolili jsme opět cestu vlakem, která celou dobu lemovala pobřeží, což byl prostě nááádherný výhled po celou dobu. Tentokrát jsme si to užili v druhé třídě, celou dobu jsme seděli – neobvyklé žůůžo 🙂

cesta sri lanka

Jednotlivá města

Ruch, špína, moc lidí. Takhle bych asi popsala Colombo. Takový typ cestovatele nejsem, abych si užívala město, jako je Colombo. Naši polští kámoši, kteří byli v Indii, zase tvrdili, že oproti Bombaji například je to pohádka, že tam bychom asi nevydrželi ani sekundu. Toď vše ke Colombu, tady moc tipů nenajdete, sorry 😀

Kandy je pěkná, příjemná první zastávka na rozjezd na Srí Lance. Tento chrám v Kandy nás dostal, a pocit bosí chůze po teplém povrchu chrámu, vůně deště a magie a zvláštní jeho kouzlo zůstane v mém srdci navždy. Posuďte sami 🙂 Nezapomeňte, že na jakékoliv památky musíte jít oblečeni alespoň po kolena. My jsme nebyli a museli jsme si koupit šátky. Ubytovaní jsme byli přes AirBnb u domácích, kde jsme na přivítanou hned dostali pravý Srí Lanský čaj, který byl ultra silný a ultra sladký, nám ale chutnal 🙂 Toto ubytování byla výborná volba, jelikož bylo asi 5 minut chůze od nádraží a centra, což je velmi důležité, navíc za dobrou cenu – 14 EUR/noc.

Pán, který nás provázel výletem do Nuwara Eliyi, nám po celou cestu vyprávěl o Srí Lance, místních zvyklostech a lidech – a tak ve všeobecnosti o všem, bylo to moc moc fajn. První stop over byl hned za hranicemi Kandy – v tea factory. To je prostě must-do na Srí Lance, jelikož je proslulá pěstováním čaje. V tea factory nás provázela jedna mladá kočka, vykládala nám vše o pěstování a výrobě čaje, které jsme na konci prohlídky dali spropitné. Čaje v této factory nebyly nejlevnější, ale abychom neurazili, tak jsme si dvě balení koupili, zrovna měli “Krismrs sejl“ (Vánoční sleva) :). Čaje samozřejmě koupíte po celé Srí Lance.

15965401_10208713282414156_4135149317367548068_n

Po celou dobu jsme stoupali serpentínami, sledujíce všudypřítomnou zeleň a čajovníky, vodopády, kozy, krávy, místní lidi, trhy, ovocné stromy, opice, atď atď. No, jeli jsme pravděpodobně nevybaveni, jelikož v Kandy bylo vedro a v Nuwara Eliyi asi 10 stupňů. Řeknu vám, že v kraťáskách a tričenku mi byla pěkná kosa, ještě, že jsme měli s sebou šátky z předchozího dne. Nuwara Eliya je místo, kam jezdívají Angličné, že by kvůli tomu počasí? 🙂 Hraje se tam golf, jezdí se na koních, jsou tam domky jako z Anglie… Ale to je tak vše. Příště bych zvolila spíše výlet do známé Sigiriye na Lví skálu.

Toto městečno jsem si zamilovala. Možná pro ten neskutečný výhled z Ella Rock (kde jsme jen 2 hodiny seděli a chillovali), díky našim polským kamarádům, nejvýše položené železnici na Srí Lance, skvělým lidem, u kterých jsme bydleli, tím nejlepším jídlem v krásné restauraci (tam určitě běžte!),  … a o mnoho více:-) Na Ella Rock určitě nejděte klasickou cestou, ale poptejte se místních na zkratku, protože to stojí fakt za to a taktéž se vyhnete turistům. V Elle jsme bydleli za 26 EUR /noc, oba. Bylo to naše nejdražší ubytko, zato nejlepší. Levněji v Elle moc nepořídíte, bylo to město plné turistů, a místní jsou na ně zvyklí – přizpůsobují jim i ceny v restauracích. Najíte se tam za ceny jako v evropských metropolích.

Zážitek na celý život. Všude se píše, že s africkým safari se to srovnat nedá. My v Africe nebyli a tak nám to je jedno :-). Z Yale si odnáším takový ten nenahraditelný pocit, který prostě nejde popsat. Cítila jsem se tam naprosto skvěle. Snad vám naše pocity přiblíží fotky alespoň trochu…

Ze vše možných zdrojů jsem našla cenu jeepů 5000 peněz. Pán, který nás vezl taxikem nám měl údajně vybavit tu nejlepší cenu, která byla prej 6500, haha 🙂 Což jsem ihned odmítla. Majitel jeepu tedy slevil na 6000, dále se mi moc nechtělo smlouvat. Výlet měl trvat 4 hodiny. Opět šlo o princip, kdy o několik kilometrů a hodin delší výlet měl stát pouze o 1500 peněz víc, což mě štvalo. Ale nevadí, na safari jsme se moc těšili a tak jsme na cenu kývli. Vstup stál 4500 peněz na osobu. Byl to asi náš nejdražší výlet, so far však nejlepší. U vstupu k nám přiskočil i dobrovolník, který nás prováděl celým parkem. Byl neskutečný, věděl toho mnoho a viděl i toho nejmenšího ptáka na stromě 🙂 To, že přitahuji celý život štěstí se mi potvrdilo i zde, kde nám dobrovolník celou dobu trvdil, že abychom viděli leoparda (v parku je jich 15-30), museli bychom být “very laky“, že lidé ztráví v parku i dva celé dny a leoparda nevidí. My viděli hned dva, a bylo to naprosto dechberoucí…

narodni-park-yala-v-obkliceni-turistu-1024x683.jpg

Dále jsme viděli krokodýla, který byl ooobrovskýýý. Vůbec se nehýbal a měl otevřenou tlamu, jelikož nasával teplo. Nejčastěji šlo z úst našeho průvodce “wótr baffallou“, těch tam bylo požehnaně. Dále samozřejmě sloníci, různí ptáci, opice, bambi, čmuchači hadů (jméno nepamatujeme :D), atď. Já chtěla vidět hady, na které jsem ujetá. Nepoštěstilo se, ale neva. Náš průvodce nám také vyprávěl, jak v jednom parku byli číňani, kteří všeobecně furt pletkají a řvou, což naštvalo jednoho slona až tak, že jednoho z nich propichl. Safari určitě musíte navštívit. Yala je rozlohou největší, no a hlavně jsou tam leopardi. Další parky jsou například: Udawalawe, Minneriya, Kaudulla, Horton Plains, Pigeon Island, Bundala, atď.

V Tangalle musíme vyzdvihnout především restaurace. Nikde a nikdy v životě jsem nejedla lepší rybu, než Mahi Mahi v této restauraci. Tangalle je pláž naprosto bez lidí s krásnými scenériemi. V Tangalle jsme byli ubytovaní za 14 EUR za noc.

Posledních 9 dnů jsme strávili surfováním na Weligama beach. Tato pláž byla naprosto úžasná, s písčitým dnem, mohli se na ní vyřádit jak začátečníci, tak i profikaní profíci 🙂 Náš surfovací den probíhal tak, že jsme kolem 7 – 7.30 byli ready na pláži, kolem oběda jsme si jeli odpočinout domů a potom na 3 zase nazpět. Prkna jsme si půjčovali přímo na pláži, kde byla hromada surfových škol nabízející jak lekce, tak pronájem boardu. Moře ve Weligamě bylo čisté bez řas, takže i koupání bylo skvělé. Ubytovaní jsme byli v Midigamě, která je asi dva kilometry od Weligama beach, za cenu 9 EUR/noc. Pronajali jsme si scooter v místě ubytování – vyjednali jsme cenu 750 peněz/den, což bylo super. Za benzín jsme na celých 8 dnů dali necelých 5 EUR, a to jsme absolvovali i 2x výlet do Mirissi.

Pozorování velryb

Weligama je blízko Mirrisa beach, odkud se pořádají výlety lodí do otevřeného oceánu za velrybama, jež jsou opět naprosto neuvěřitelná stvoření, a celý výlet je skvělým zážitkem. Jeďte s touto společností, dostali jsme na ni ty nejlepší reference od našich polských kámošů. My jeli s trochu horší lodí a taky náš výlět trval o 2 hodiny méně a neviděli jsme ani delfíny, ale nevadí, velryby byly:-). Cena byla pro dva 1600,-.

Snad jsem v článku obsáhla vše podstatné. Pokud vás při čtení mého článku napadlo úplně COKOLIV, budu vám velmi vděčná, když mi to napíšete. Jakou koliv otázku, nesrovnalost, něco co byste potřebovali doplnit, atď. Nebo kdybyste si chtěli jen pokecat o Srí Lance 🙂

Pokud se vám článek líbil, tak ho prosím ohodnoťte níže hvězdičkou (5 je nejvíc), zabere to ani ne sekundu, ať mám nějakou odezvu, že jsem udělala dobrou práci, nebo že je na čase něco zlepšit 🙂 Díky!

Pokud víte o někom, kdo se na Srí Lanku chystá, přepošlete mu článek, neboj jej jednoduše sdílejte na Facebooku, ať je na ni každý dostatečně připraven. Moc díky!

Bye, vaše Šuri 🙂

15978011_10208713771106373_2162446307016146986_n.jpg Můj příspěvek na Facebooku ze Srí Lanky: This was also one funny story for us for the end of our trip 😀 Well, so we were just walking on the coast seeking the last restaurant where to dine, then one young guy stopped us and tried to persuade us to go to his restaurant. It was a 5 floor building with a bar, restaurant, hotel, night club and a roof top restaurant. We checked the prices and walked in, it was just under the reconstruction, ready to be open in one week. So first he wanted to show us the hotel rooms (the price was hundred dollars a night 😀), once we stepped in he told us to put the baggage down, that he wats to capture us and put it online onto his website. So we were posing all around the room (and later on the roof top restaurant – where this pic was taken) and he was making pictures of us 😀 we had dirty clothes, we were tired, with unbrushed hair, with trainers on… But anyway, he liked us 😂So right now we are making a promo of some luxury hotel in Weligama.

 

 

Facebook Comments
 


11 thoughts on “Magická Srí Lanka”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *