Jak hledat a ulovit levné letenky?

Akční a levné letenky – nevíte, jak na ně?

O hledání leten toho již bylo napsáno mnoho. Ve zkratce vám stačí sledovat určité stránky, na kterých profesionální hackeři pomocí různých systémů hledají levné letenky a chyby v systémech, na stránkách potom tyto tipy sdílejí rovnou i s odkazy, kde letenky pořídíte. Pokud si přes ně letenky koupíte, mají za to provize, tak jako i za návštěvnost stránky.

Facebook je na toto přímo perfektní. Stačí dát like těmto stránkám, stejně jako “see first“, na zdi Facebooku vám potom vyskakují příspěvky od těchto stránek hned navrchu a vy tak máte krásný přehled o ovšech akciových letenkách.

Snímek obrazovky 2017-03-19 v 15.14.30

Konkrétní stránky, které na Facebooku sledovat:

  1. cestujlevne.com
  2. kadetade.com
  3. zaletsi.cz
  4. letenkyzababku.sk
  5. fly4free.com
  6. JAKnaLetenky.cz

(Buďto klikněte přímo na tyto webové stránky, nebo výrazy zadejte do vyhledávače na Facebooku)

Jejich akce potom vypadají následovně:

Snímek obrazovky 2017-03-19 v 16.25.37

Toto je akce stránky cestujlevne.com. Ceny letenek se mění opravdu ze sekundy na skeundu, a tak se může stát, že jakmile portál zveřejní akci, je do hodiny pryč. Cestujlevne poté na obrázek akce dá nálepku “neaktuální“, která vás upozorní, že za tuto cenu si již letenku nepořídíte.

Snímek obrazovky 2017-03-19 v 16.26.32

Toto je zase jiná akce, kde se jedná o takzvané multi-city letenky, s příletem do jednoho státu / města a odletem z jiného. Stránky vás potom přímo hodí na akciové letenky a vy si jen vyberete termín, nemusíte tedy znovu nic zadávat, stačí jen klikat a vyplňovat.

Základní pravidlo pro vyhledávání letenek

Každý let vyhledávejte v inkognito okně. Na Safari i Google Chrome jej nastavíte následovně: soubor – nové anonymní okno. Krátké info proč uvedla Janka zde.


Letenky na vlastní pěst: na co si dát pozor!?


Kiwi.com

Mým nejoblíbenějším vyhledávačem na letenky je Kiwi.com. Na Kiwi si zadáte místa odletu, nebo “zakroužkujete“ oblast (+- XY kilometrů), ze které jste ochotni letět, poté dáte buďto rozpětí dnů, nebo den konkrétní, kdy chcete letět, nebo to necháte na náhodě a označíte “kdykoliv“. Zpáteční let: buďto zadáte rozmezí nocí, které jste ochotni v oblasti zůstat, konkrétní den, nebo opět interval dnů, kdy se chcete vracet. Místo, kam chcete letět buďto napíšete konkrétně, nebo opět zakroužkujete nějakou oblast, a nebo označíte “kamkoliv“. Vyhledávač vám vyhodí cesty od nejlevnějších, po ty nejkratší. Ty nejlevenější cesty, jedná-li se o vzdálenější destinace, bývají většinou s přestupem. Pokud si letenky přes Kiwi koupíte, bude vás to možná stát o něco více, než kdybyste je kupovali přes samostatné portály leteckých společností. Možná také ne, jelikož ceny strašně rychle skáčou. Každopádně díky Kiwi koupíte letenku pomocí pár kliků a ještě díky němu dostanete různé benefity. Mně tento vyhledávač vyhovuje nejvíce.

Pokud máte chuť si někam zaletět, a je vám jedno kam, potřebujete jen letět v termínu 13.-17.4. (Velikonoce např.), tak vám stačí zadat interval odletu 13.-14.4. a počet nocí v destinaci 2-4, poté například maximální cenu (60 EUR) a jen sledujete, jaké možnosti máte.

Snímek obrazovky 2017-04-03 v 9.38.35

Pozn.: Nikdy však letenku neobjednávám přímo přes Kiwi, protože si za to beoru velké poplatky (ostatně jako všechny vyhledávače). Letneku si na Kiwi.com vyberu, ale samotný let objednávám u aerolinky.

Wizzair.com – členství Wizzair

Musíte si také uvědomit, zda jste časově flexibilní, nebo ne. Flexibilita znamená, že vám je jedno, kdy a ve které dny poletíte. Většinou letenky přes pracovní dny bývají levnější, od čtvrtku stoupají, kvůli lidem, kteří létají na prodloužené víkendy. Jinak vám poslouží dobře i klasické vyhledávače, jako jsou Pelikan.cz, Kayak.com nebo Skyscanner.cz. Ráda hledám letenky na Ryanair.com, ale když hledáte přes Kiwi, většinou se jedná o ty nejlevnější spoje právě s Ryanairem, nebo Wizzairem. Přes Wizzair se mi ještě nepodařilo najít tak levné letenky, jako přes Ryanair, ale myslím si, že plánujete-li cestovat alespoň ve dvou, vyplatí se koupit si členství u Wizzair.

Snímek obrazovky 2017-03-19 v 15.43.40

Náhodně jsem vybrala jako příklad let z Brna do Eindhovenu. Zde vidíte, že cena pro Wizz Discount Club je 270,- levnější, celkově by vás zpáteční let pro dvě osoby vyšel na 4536,- / BEZ Discount Clubu na 5616,-  =  rozdíl 1080,-. Cena této slevy je na rok pro 2 osoby 899,-, až pro 5 osob za 1799,-. Vidíte, že se to vyplatí už při 1 cestě.

Snímek obrazovky 2017-03-19 v 15.47.02   Snímek obrazovky 2017-03-19 v 15.47.18

Rady a tipy, jak hledat letenky

• Snad nejdůležitější rada, kterou, přiznám se, se ne vždy řídím, jelikož mne zaslepí nízká cena letenky. Podívejte se, zda je přílet opravdu do centra města, nebo mimo. Je-li přílet letadla mimo vaši destinaci, přípojný spoj do centra města vás vždy vyjde extra peníze navíc, a že to vždy nejsou malé částky se nám potvrdilo zde:

  1. Když jsme letěli s Ryanairem do Paříže, vlastně jsme do Paříže neletěli, ale do odlehlé Paris Beauvais. Cesta do centra Paříže nás vyšla (pokud si dobře pamatuji) na 18 EUR/ osoba (1 směr!). 1 letenka vyšla na 24 EUR (1 směr), doprava do centra Paříže nás stála téměř tolik, co samotná letenka. Samotná přípojná cesta trvala další hodinu a půl. Možná, že kdybychom si koupili letenku s klasickou společností, a ne s nízkonákladovým Ryanairem, tak by nás to nevyšlo ve finále levněji, ale alespoň bychom ušetřili čas a pár nervů.
  2. Cesta do Barcelony, tedy vlastně do Girony, opět s Ryanairem. Opět jsme museli použít autobus, abychom se dostali do centra Barcelony. Ten nás, tuším, vyšel na 16 EUR – jedna cesta / 1 osoba. Cesta opět trvala přibližně hodinu a půl. To však ještě není vše, nazpět jsme letěli v pondělí kolem 7 ráno, odjezd z centra Barcelony do Girony byl jedině po 3 ráno. Což by problém, nejen z toho důvodu, že bychom museli na letišti dlouho čekat, ale také jsme se na místo odvozu neměli jak dostat, protože poslední metra a tramvaje jezdili kolem půlnoci, první kolem 5 ráno. Tak jsme nakonec byli nuceni udělat to, že jsme si koupili noc v hotelu v Gironě za 55 EUR, i když jsme měli zaplacené ubytování v Barceloně.

Jiné je to v Římě, kde je spoj do centra bez problémů z obou dvou letišť, nebo v Londýně, tam je jedno, na jaké letiště přiletíte. Výborné spoje do těchto metropolí jsou opět díky Ryanair z Brna a Bratislavy. Velmi dobré spojení je s Wizzairem z Brna do Eindhovenu, odkud se dostanete vlakem (mimochodem moc pěkným a moderním) do metropole Amsterdam, nebo pár dnů pobudete v Eindhovenu a projdete si okolí a slavné tulipánové zahrady. My jsme v září koupili lzpáteční etenky za 568,-.

Letenky s přestupem

Také pozor na případy, kdy jsou letenky s přestupem. Převážně díky vyhledávači Azair.com se dostanete na ultra nízké ceny, většinou však s přestupem. Někdy může být trasa cesty a přestupu absolutně nelogická, a vy tak do Barcelony můžete letět například z Katowic přes Brusel. Musíte si také dát pozor na to, aby přestup nebyl přes noc, chete-li na výlet po Evropě pouze na prodloužený víkend a plánujete si odlet ve čtvrtek ráno a přílet v neděli večer, může se také stát, že odlet ve čtvrtek sice je, ale s přestupem přes noc, na místo tedy doletíte až v pátek. Většina nízkonákladovek mají většinou časy odletů a příletů nevyhovující, například v neděli ráno. Na obcházku okolí vám ve finále může zůstat 1 a půl dne. Ale to samozřejmě záleží od společností a konkrétních letů.

Kombinujte letenky

Nám se povedla skvělá akce, kdy jsme se s Marťou rozhodli oslavit můj titul výletem do nějakého evropského města (ve finále i afrického:-)). Jelikož strašně ráda surfuji po vyhledávačích a koukám po letenkách, napadlo mě ,,co takhle projet víc měst najednou?“. A tak jsem začala hledat na Ryanairu. Místo odletu a příletu bylo jasné – Bratislava, jelikož to je pro mě i Marťu nejblíže. Nikdy jsem nebyla v Paříži, zastávka č.1 byla tedy jasná. Našla jsem letenku BA – Paris BVA za 24 EUR. Dále byly možnosti pokračovat do Lisabonu, nebo Marrakeche, do ME byla cena letenky jak nižší, taktéž odtama navazoval spoj do Říma, odkud byl zase za skvělou cenu přílet do Bratislavy. Volba byla tedy jasná. Kdybychom letěli z Paříže do Lisabonu, následující stop by musel být v Barceloně, odkud se letí do Bratislavy, ta nás však tolik nelákala. Náš celkový červnový trip trval 10 dnů, navštívili jsme 2 kontinenty a 3 hlavní města a celkově nás všechny 4 letenky vyšly na 3100,- pro jednoho. Za takovouto částku často pořídíte maximálně zpáteční letenku do Paříže. V Paříži jsme strávili (celé) 3 dny, v Marrakechi 2 a v Římě opět 3, což bohatě stačilo, v Římě jsme si dokonce stihli zaskočit na koupačku k moři 🙂

Nebojte se tedy lety kombinovat. Jak destinace, tak i letecké společnosti. Klidně si například kupte letenku do Londýna s Ryanair a z Londýna s Wizzair. Vypozorovala jsem totiž, že letenka TAM vždy stojí směšnou částku, kdežto letenka zpět o mnohonásobek více. Připadá mi to celkem logické, musíte se přeci nějak dostat zpět. Proto máte-li možnost letět s jinou společností, zkuste porovnat ceny. Nebo vyhledávejte letenky samostatně. Musíte to vyzkoušet, nezapomeňte hledat v anonymním okně!

Sezónnost

POZOR! Nenechte se obalamutit někým, kdo vám tvrdí, že vaše letenka byla moc drahá. Příkladem je naše letenka z Prahy na Srí Lanku za 16.000,- v TOP sezóně – v období Vánoc, kdy jsou ceny nejvyšší z celého roku. Kamarádka mi psala, že jsme ji koupili draze. Ano, letenky se dají sehnat i levněji, klidně i za 8.000,-, ale ne v období Vánoc a ne z ČR. Většinou se jedná o lety mimo sezónu a z měst jako jsou například Miláno, přílet do Lisabonu, a podobně. Díky tomu, že si musíte koupit ještě přípojný let do těchto evropských měst, si navíc musíte vzít v práci ještě volno navíc, protože pravděpodobně nenajdete levný let hodinu před plánovaným odletem na Srí Lanku, ale například den. Výhodou může být, že zabijete dvě mouchy jednou ranou a projdete si i evropské město. Nevýhodou je však jak ztráta času a dalšího dnu dovolené v práci, tak i možných financí, jste-li živnostník a celý den tak nic neuděláte a nevyděláte si ani kačku. Tyto faktory musíte brát do úvahy!

Toď prozatím vše. Nad psaním článku jsem strávila mnoho času, a pokud vám mnou uvedené informace pomohly a vy jste si díky nim našli levnou letenky, nebo víte, že vám budou užitečné v budoucnu, tak mne, prosím, podpořte sdílením článku kamarádům, nebo posláním přes email. Možná to pomůže i jim.

Díky, vaše Šuri 🙂

Facebook Comments
 


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *