Jak vyzdvihnout cestování ve vašem životopise

Jak vyzdvihnout cestování ve vašem životopise

Právě jste se vrátili domů z dlouhých cest, jež vám kompletně změnily život. Cítíte se plni energie, inspirovaní všemi zážitky z cest, kreativní, zkušenější, a tak dále. A nyní je na čase si znova hledat práci. Nezáleží na tom, zda byly vaše cesty jen takovou pauzou mezi starou a novou prací, posledním volným rokem po studiích, nebo jakákoliv delší cesta. Pokud nechcete do firem posílat životopis, jež byl naposledy aktualizováno před vaší cestou, ale naopak ten, na kterém promítnete své nové já díky delší době strávené na cestách, pozorně čtěte dále.

Pokud zaměstnavatelé uvidí rok ukončení poslední práce 2015 (a nyní je 2017), jistě se vás zeptají na vysvětlení této dlouhodobé pauzy. Pokud to správně nepodáte, nemusíte projít ani prvním kolem přijímacího řízení.

Kam bych měl mé zkušenosti z cestování na svém životopise promítnout?

To záleží na spoustě faktorech. Myslíte si, že zkušenosti z cest vám pomůžou v oboru a pozici, o niž se ucházíte? Pokud ano, tak to vyzdvihněte a zvýrazněte na začátku vašeho CV, tam, kde si toho zaměstnavatel s jistotou všimne jako první.

Pokud necítíte, že je to úplně to pravé ořechové, co by si chtěl zaměstnavatel přečíst jako první, uveďte to někam do kolonky ´´doplňující informace´´.

naše cesty po světě – Srí Lanka

Uvádějte zkušenosti a zážitky jako pracovní pozice

Kristin Zibell (autorka blogu Take Your Big Trip, který je již dnes – 2017 – pozastaven) si ráda dělá pauzy mezi zaměstnáními. Její cestu na svém životopise promítá následovně:

,,Zjistila jsem, že lidé, kteří přijímají na pozice, hledají v mém životopise konkrétní profesní názvy pozic. Pokud byly mé cesty v přímé spojitosti s pozicí, jako například mé blogování nebo dobrovolnické akce, nazvala jsem tyto ´´pozice´´ jako Cestovatelský bloger nebo Lektor Angličtiny. Také jsem však zjistila, že právě cestování ze mě dělá zajímavou osobu a že také vysvětluje ty mezery mezi pozicemi, nemusí to být ani spojeno s nějakou konkrétní pracovní pozicí. V těchto případech jsem však vždy své cesty promítla alespoň v ´´doplňujících / dodatečných informacích´´.

Její životopis vypadá například takhle:

  • Deset měsíců cestování po Indii, Nepálu, Jihovýchodní Asii, Blízkém Východě a Evropě od října 2008 po květen 2010
  • Mnohokrát jsem vykonávala dobrovolnické práce, například v chrámu Svaté Matky Terezy v Kolkatě, kde jsem pomáhala ženám s postižením, nebo jsem učila angličtinu děti žijící na ulici v Džajpuru
  • Navrhla jsem tři cestovatelské blogy, pro něž jsem psala i vlastní články, včetně blogu Takeyourbigtrip.com, kterým se snažím inspirovat lidi k splnění si svých snů

Jaký typ informací bych měl sdílet?

Pravděpodobně není zrovna nejlepší nápad si do životopisu uvést ´´plážový povaleč po dobu 4 měsíců´´, nebo ´´roztancovávač všech párty po světě´´. Namísto toho popřemýšlejte, co vše se vám na cestách stalo ve spojitosti se vzděláním, zručnostmi a dovednostmi, dobrovolnictvím, a tak dále, a tyto zkušenosti akorát ´´´přepište´´ do pracovních pozic.

Dobrovolnictví

Jakoukoliv dobrovolnickou činnost byste měli v životopise uvést, každá jedna se počítá. Vypovídá to o vás hodně, například že jste ochotni dělat něco za darmo, odměnou vám totiž je pomoc druhým a jejich následný úsměv a vděk. Vždy byste měli uvést, kde jste danou dobrovolnickou činnost vykonávali, co to obnášelo a jaký byl výsledek.

Pokud nemáte ve svém životopise položku dovedností, měli byste to uvést právě zde: čili to, co vám dobrovolnictví dalo. Například: organizační schopnosti, práci pod stresem, naslouchací a komunikační dovednosti, a tak dále.

Jestliže byla vaše dobrovolnická činnost delší, než-li půl roku, měli byste zvážit možnost dát si ji do položky Zaměstnání nebo Vzdělání.

Práce v zahraničí

Zjistila jsem, že čím dál tím více lidí při cestách zároveň pracuje. Opět platí, že pokud jste dělali práci, která je relevantní pro pozici (nebo obor), na kterou se hlásíte (čímkoliv, buďto stejným oborem, nebo nějakou dovedností, která se pro danou pozici bude hodit), nezapomeňte to v životopise uvést se všemi náležitostmi (místo práce, co to obnášelo, co jste získali, a tak dále)


Práce na Mallorce


Blogování

Psali jste na cestách blog, články do nějakých magazínů nebo jste fotili fotky? Všechny tyt věci naznačují, že jste brali cestování vážně, a konec konců že jste chtěli za sebou něco zanechat. Zamyslete se nad tím, jakých dovedností jste dosáhli při zpracovávání vašeho blogu (psaní textů, marketing, design, sociální sítě, SEO, …)

Laura Keller blogovala během svých cest se svým manželem, což ve svém životopise nakonec uvedla následovně:

Online podnikatel, Cestovatelský Boger & Světový Objevovatel

  • Nahlédnutí do kultury a ekonomiky 20 zemí během 14 měsíčního cestování napříč 6 kontinentů
  • Založení, udržování a tvoření cestovatelského blogu RoundWeGo.com, jež měsíčně navštíví 10.000 unikátních návštěvníků
  • Zajišťování chodu blogu na sociálních sítích, vyhledávačích, a tak podobně, což napomáhalo přitáhnutí sponzorů pro jeho chod
  • Několik hostovských článků o životním stylu a cestování na blozích a internetových stránkách

Soft Skills – tzv. jemné dovednosti

ZDROJ: http://www.mau.com

Jistě jste během cestování nabyly několika zručností a dovedností. Mezi ně patří například takové vyjednávání. Jen si vzpomeňte na ty tržnice v Maroku, Indii, na Srí Lance, … 🙂

Budgetování a plánování

Pravděpodobně jste před vaší velkou cestou museli spoustu věcí naplánovat, a nejen to, museli jste se i naučit zacházet s penězi a nějaké našetřit. Je to jako ve firmě – naučili jste se kontrolovat si svůj budget, abyste předešli jakémukoliv finančnímu risku

Adaptace

Když cestujete, nevychází každý den podle vašeho plánu. Plány se mění a nastanou věci, které jste nepředpokládali, na něž nejste připraveni. Vy to však zvládáte bravurně a s přehledem, i když vás to zezačátku stálo spoustu stresu. Ve světě byznysu je tato dovednost důležitá

Komunikace

Jakmile cestujete, potkáváte den co den lidi hovořící cizí řečí, než je ta vaše. Pokud umíte anglicky, většinou máte vyhráno, není tomu tak ale vždy. Může se stát, že jednou budete muset konfrontovat nějakou osobu, která umí jen jeho jazykem, vy se však musíte domluvit. Zde nezbývá než použít taktiku ´´rukama nohama´´ a prolomit určité bariéry. Vždy to nakonec dopadne dobře J. Správná komunikace vás také naučí zvládat lidi, což je při práci důležité

Všechny výše uvedené dovednosti byste měli zařadit do svého životopisu. Jakmile je někdo osloví při interview, můžete k nim připojit vaše úžasné historky: ,,Jednou ve Vietnamu…´´ 🙂

Kristin Zibell říká: ,,Při interview používám příběhy z cest jako ilustraci soft skills, sdílím je tedy jako součást mé profesionální kariéry. Tato technika ze mě učiní kandidáta, na kterého málokdo zapomene… 🙂

Nezapomeňte si přečíst i další rady a tipy, například jak kompletně vybavit ubytování přes AirBnb

Doufám, že při zavírání tohoto článku bude tím prvním, který otevřete následovně, váš životopis 🙂 Nebojte se a uveďte v něm všechny znalosti a dovednosti z cest!

Pokud se vám článek líbil, tak ho prosím ohodnoťte hvězdičkou (5 je nejvíc), zabere to ani ne sekundu, ať mám nějakou odezvu, že jsem udělala dobrou práci, nebo že je na čase něco zlepšit 🙂 Díky!

Autorka textu v originále: Sherry Ott (Blog: meetplango)

Facebook Comments
 


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *