Jací jsou Novozélanďané, neboli Kiwi?

Myslím si, že abyste si odnesli komplexní obrázek, jaká vámi navštívená krajina je, tak byste se měli dostat do styku i (s co nejvíce) domácími, protože lidé z velké části dotváří váš dojem o dané zemi. Tak tady jsou naše postřehy, jak vnímáme Kiwijčany (tak si Novozélanďané říkaj🙈) a co jsme se o nich dozvěděli. 

Maori man (Nový Zéland, jací jsou Novozélanďané)
Maori man (Nový Zéland, jací jsou Novozélanďané)

Přílet na letiště v Aucklandu

Začneme pěkně od začátku, a to příletem do Aucklandu, největšího města Nového Zélandu. Hned ze začátku jsem nechápala tu frontu plnou lidí před pasovou kontrolu, drtivou většinu přilétajících tvořili Indové a lidé z Blízkého Východu, a pak takoví velcí (OBROVITÁNŠTÍ!!) potetovaní, statní až sličně tlustí tmaví lidé. ,,Co to je za člověky? Odkud přicházejí?’’  Ptám se Marti 😀 ,,To jsou přece ti původní obyvatelé, Maori! Jsou velcí, tmaví a potetovaní!’’ Aha, takže moje představa o ‘’bílých’’ lidech na Novém Zélandě se moc neshoduje s pravdou, měla jsem víc ve škole dávat pozor (SMAJLÍK).

Na příletové hale tyto velké lidi čekali další velcí lidé (Novozélanďané), v neskutečně početných rodinách (teda tak mi to připadalo aspoň, protože jsou fakt velcí), tak se vyobjímali a nastoupili do velkých aut. A co ti lidé z Indie, Pákistánu a tak podobně?

Příroda

Tipněte, proč se sem lidé z přelidněných krajin stěhují… Ano, je to za přírodou, žádnou zácpou a minimem lidí! Přesně tohle jsme se hned při jízdě Uberem z letiště dozvěděli od našeho řidiče z Indie, který nám vykládal, že ho už nebavilo čekat několik hodin v zácpách denně, prodírat se mezi davy lidí, nemít kontakt s přírodou a tak celkově – nevést tolik rušný život! Proto začal studovat na Novém Zélandě, což už je 10 let zpět mimochodem, a teď dostal pracovní vízum a občanství.

Studium -> Pracovní vízum -> Občanství

Ostatně takto to dělá většina z nich, zaplatí si tady školu, která je spíš jen taková zástěrka pro to zůstat tady žít, potom, jelikož jsou stále levná pracovní síla, dostanou pracovní víza, až nakonec tady mohou zůstat žít a přivést sem celo svoji rodinu. Náš Ind nám vykládal, že randil dlouho s Kiwijčankou (Novozélanďankou), ale že jeho angličtina není až tolik dobrá a byl to pro něj problém někdy vyjádřit své pocity v angličtině. Takže mu jeho rodina v Indii dohodla sňatek, zřejmě tak, jak to v Indii chodí.

Život v bublině

Novozélanďané si tady žijí trochu ve své bublině, jsou taková jedna velká komunita. Moc Novozélanďanů necestuje, jen přesun trajektem na jížní / severní část ostrova vyjde strašně draze (cca 300 EUR!!), a tak si spousta Novozélanďanů jen spokojeně žije na farmě, má své koně, krávy a ovce, prodává maso, mléko a vlnu, svoji vilku a auto, traktor, čtyřkolku. A tak. V jednom článku jsem četla, že před sociálními sítěmi Novozélanďané nic moc nevěděli (nezajímali se) o okolním světě, možná tak o Americe a Austrálii.

Je tady hodně dobrovolníků (prej snad každý třetí Kiwi je / byl dobrovolník), všechno zde perfektně funguje, a tak mi to připadá jak kdyby zde opravdu žila jedna velká komunita lidí.

This error message is only visible to WordPress admins

Error: There is no connected account for the user 272493597 Feed will not update.

Zbohatnout na Novém Zélandě?

Hned první noc v našem karavaně jsme potkali mladý pár, Novozélanďany, blonďáka a blondýnu, blonďák byl fashion model a ona fotila. Tento páreček se vydal na tour po Novém Zélandě proto, protože několik dnů potom, co jsme je potkali, se stěhovali do Sydney. Ptali jsme se proč? A oni že je to těžké na Novém Zélandě zbohatnout, on že jako model zde má málo pracovních příležitostí a tím pádem i málo peněz a že Austrálie – Jooo tak to je uplně jiný level! Takže jednou zbohatnout.

Mooooc dětí

No a od tohoto páru (a i od naší Samoansko rodiny) jsme se dozvěděli, že Novozélanďané mají hodně dětí, že minimum bývají 4, ale může to být klidně o mnoho více. Tak například blonďák byl z 11ti sourozenců!!! To je skoro jak za dob Marie Terezie 🙂 Celá tahle banda žila v autobuse a cestovali po Novém Zélandě a měli tzv. ‘’homeschooling’’ – no prostě je učili rodiče. Popravdě, tohle si nedokážu představit, učit 11 dětí. Zvláštní, ale asi se i takhle dá žít.

Mladí Kiwi / Novozélanďané odcházejí, Indové přicházejí

Což mě přivádí k mému dalšímu bodu, většina Kiwijčanů, které potkáváme, jsou starší. Je to proto, že mladí Novozélanďané z Nového Zélandu odcházejí za lepšíma pracovníma podmínkama. To je zvláštní, co? Myslela jsem si, že musejí být straší boháči, když je u nich tak draho. Například jsou zde dobré zdravotnické školy a ročně vystuduje několik doktorů a sestřiček, prej ale až 40 % z nich prchá do zahraničí, protože zde nejsou dobré platy.

Naopak namísto této uprchlé mládeži sem přichází ekvivalentní počet Indů a dalších tmavších lidí z Iránu, Iráku, atď atď. A pravda je, že Indů zde potkáváme nespočet.

Původní obyvatelé a ‘’Islanders’’

Původní obyvatelé jsou tedy Maoři, až poté sem přišli Evropané a další lidé. Maoři mají vlastní řeč, která se ale pravděpodobně nezachová, protože ji zastiňuje angličtina. Maoři (původní!) jsou, jak jsem již řekla, tmaví lidé, tlust(š)í a většinou potetovaní.

Pak je tady několik ‘’ostrovčanů / Islanders’’ – to jsou lidé, kteří přišli z ostrovů Pacifiku, často ze Samoi, Fiji, atď.

Moana - pohádka odehrávající se na Samoe :-) Maui a jeho hook (Nový Zéland, jací jsou Novozélanďané)
Moana – pohádka odehrávající se na Samoe 🙂 Maui a jeho hook (Nový Zéland, jací jsou Novozélanďané)

Naše milovaná AirBnb Samoanská rodina 🙂

Což mě konečně přivádí k naší milované rodině, u kterých jsme strávili první tři noci po příchodu do Aucklandu (Ubytování jsme bookly přes AirBnb). Přijeli jsme Uberem před jejich dům, vystoupili z auta, a hned nás čekala partička statných lidí, která nás riadně vyobjímala 🙂 Tato rodina sem přišla snad 30 let zpět z ostrova Samoa, za prací a lepším životem. Dohromady (staří rodiče) měli 4 děti, 2 z nich bydleli v 1 domě, a starší syn měl 3 děti (3 malé raubíře!), kteří rovněž bydleli ve stejném domě, ve kterém jsme spali i my! 😀 Dohromady nás tedy bylo 7 dospělých a 3 děti! A to bylo radosti 🙂 Naši Samoačani (nevím, jak to správně skloňovat) byli úžasní, velice vstiřícní, pozitiviní, nápomocní a prostě boží! Hned jsme se cítili jako doma. Vzali nás na pláž a na výlet na vyhlídku, pozvali nás na oběd a celkově jsme je stáli snad celou částku, kterou jsme jim zaplatili za ubytování 😀 😀 Ale společný čas jsme si moc užili.


Přečti si článek s vychytávkama a tipama o AirBnb! 🙂


A mimochodem, zeptala jsem se Tonua, proč jsou Maorové, Samoančani a další Kiwi / Novozélanďané tak potetovaní, a on prej že jak se nechal Dwayne Johnson potetovat, tak se nechali všichni! 🙂 Dwayne totiž pochází ze Samoi! 🙈

No a jaké máme zatím celkové pocity z Kiwijčanů?

Ještě jsem zapomněla říct, vidíte, Novozélanďané si s nadsázkou říkají Kiwijčani 🙂 V angličtině by prostě řekli: ,,I am Kiwi’’ – haha 😀 Takže tito Kiwi / Novozélanďané jsou, soudě dle těch lidí, které jsme doposud potkali, nápomocní, pozitivní a vstřícní. Bez problémů vás osloví, pochválí vám bars co (běžně nám chválí náš karavan), usmějí se na vás, jen tak se s vámi zapovídají a vždycky rádi a ochotně poradí. Filipínci byli této nátuře dost podobní, ale sami od sebe se s námi přeci jen nebavili. Ty úsměvy a pozitivismus mi připomínají Brity – ale s tím, že u Britů se ví / říká, že to ne vždy myslí upřímně. Kiwijčani to dle mých pocitů upřímně skutečně myslí 🙂

Včera jsme potkali (první!) 2 Čechy, se kterými jsme se shodli. Vykládali nám, jak jeli na kole a měli těžké baťohy a že jim jedna novozélandská paní zastavila a nabrala bágle, na konci cesty dala pivko a sladkosti 🙂 Kluci stopují, a prej nejdéle čekali na stop 15 minut, že jim Kiwi vždy zastavují.

Další mini zajímavost: Novozélanďané často chodí bosí 🙂 Je to pecka, chodím tak taky 😀 V létě samozřejmě.

Mohla bych se rozepsat na dýl, ale tohle je alespoň to základní, co mám potřebu napsat. Určitě se mrkněte na předcházející článek o cestování dodávkou po Novém Zélandě, jaké místa jsme navštívili, co se nám kde líbilo a nějaká ta vtipná storka 😀

Nebo klikejte na miniaturky níže a čtěte jiné články, z palmovitého surfařského ostrova Siargao, z krásného Palawanu, o józe, atď. 👌🏽

A pokud se vám článek líbil, ohodnoťte jej prosím modrými hvězdičkami níže (5 je nejvíc), dejte LIKE naší Facebookové stránce a klidně napište nějaký komentář 🙂

Papa, Šuri 

            

Facebook Comments
 


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *