Jak se naučit anglicky poslouchat a mluvit / IELTS poslech na 100%!

Angličtina byla mým celoživotním koníčkem. Učím se ji od mala, kdy mi mamka platila soukromé lekce v nějaké třetí třídě u jedné paní ve Valticích (díky mami na stotisíckrát!!). Otáčela jsem tam kartičky v podobě pexesa, učila se podle učebnice a občas nejspíš i komunikovala. Mé další znalosti byly jistě prohlubovány na jazykovce v Břeclavi, kde jsem měla angličtinu i němčinu. A taky možná ne, úplně nevím, jak moc na mě zabíral a jak je efektivní školský systém učení se angličtiny, ale tak předpokládám, že základy mám tak skvěle upevněné díky školám (základce a střední). Jenomže mně to vždycky šlo a nikdy jsem s angličtinou neměla problém, většinu věcí jsem holt drilovala a učila se je nazpaměť a potom zvládala na výbornou testy a tak různě bez učení se. 

This error message is only visible to WordPress admins

Error: There is no connected account for the user 272493597 Feed will not update.

V roce 2015 a 2016 jsem ale začala učit angličtinu na jazykovce. Je to jazykovka s úplně jiným stylem výuky a učení se nazpaměť kompletně zavrhávají. Systém v jazykovce mi dával smysl po celou dobu vyučování, ale musím se i přiklonit ke školské výuce a drilování se. 

Rodiče si stěžují. Snad na vše, na celý školní systém, jak zabíjí kreativitu dětí, jak drilování se a šprtání něco nazpaměť je bezúčelné, a tak. Však jsme Češi, my si vždy najdeme něco na co si musíme postěžovat. Těžce se v této problematice hledá pravda, zda je lepší jeden styl učení, či ten další, drilování nebo ne. Navíc každé dítě, respektive každý člověk, je úplně jiný a těžce by se v tom hledal balanc. Podle mě dril je fajn a když se spojí s představivostí, tak si člověk dané slovíčka nebo látku dobře zapamatuje. Vše se však rychle zapomíná, když člověk jazyk nepoužívá. 

Já měla to štěstí, jako vždy v mém životě (ťuk, ťuk, ťuk), že jsem mohla angličtinu trénovat i v cizině. V letech 2010, 2011 a 2012 jsem byla přes léto na brigádě v Londýně, v roce 2013 na Mallorce. Tyto zkušenosti mi určitě pomohly v mluvě. 

Letos v březnu jsme si na Novém Zélandě dělali s Marťou z určitých důvodů certifikát IELTS. A já zvládla poslech bezchybně, na 100%. Poslech, který byl vždy mojí největší slabinou. Tím se nechci vůbec chlubit, jen bych vám tímto článkem možná chtěla přinést trochu tipů ohledně učení se angličtiny. Protože tu, nejen, na cestách budete potřebovat! 

Tento článek jsem nazvala Jak se naučit anglicky mluvit a poslouchat – budu se zde věnovat tedy jen mluvě a poslechu, protože ty jdou ruku v ruce. Ke čtení a psaní se vrhneme příště 🙂 Tak tedy.

Jak se naučit anglicky poslouchat a mluvit

Poslech

Nikdy mi nešel poslech. Když jsem dělala X let dozadu státnice z angličtiny, z poslechu jsem měla noční můru. Přijde mi to dost dementní, když při poslechu pouštějí nahrávky žblechotajících lidí a v pozadí jezdí šalina, nebo telka nebo nějaké hlášení. Prostě proč!? Vždyť už tak je to pro nerodilého mluvčího těžké se v tom orientovat. 

Jak jsem v IELTS zvládla poslech na 100%

Jo, čtete správně. Já posloucám velice ráda, především lidi při konverzaci, nebo hudbu, film, … Cokoliv. Ale hlavně ty lidi. Jsem empatická a baví mě interakce s lidmi, kor když jsou z jiné krajiny a můžu objevovat dosud neprozkoumané, v angličtině. Takže vždy, když je možnost, tak si s někým pokecám. Tak by tomu bylo i u nás samozřejmě. Můj poslech se za těch pár let od posledních státnic, kdy byl poslech mojí nejslabší stránkou, zlepšil až tak, že jsem jej zvládla nejlépe, na plný počet bodů. Jak to můžete dokázat i vy?


∇ TIP: Jeďte se učit angličtinu do zahraničí se study.cz! Stačí zkopírovat jméno mého blogu surftheearth a dostanete 500,- Kč slevu!


Mluvte s lidmi a naslocuhejte

Tohle je podle mě nejvíc nejlepší rada. Nebuďte zaprděnci a hlavně se toho nebojte! Nikdo vás nebude soudit, když budete dělat chyby a nebudete plynulí! A pokud ano, tak je to vůl a skončete s ním konverzaci, pravděpodobně to bude nějaký namistrovaný rodilý mluvčí. A ne, že z toho potom dostanete komplexy a nebudete už chtít mluvit vůbec! 

Jak a kde vyhledávat takovéto konverzace?

Často se mě ptali děcka (studenti :-)) ) na jazykovce (dospělí) kde jako v Česku hledat cizí lidi, kteří nemluví česky. Nejlépe u piva. Pokud si tohle čte student školou povinný, tak ten nemá co řešit! Do větších měst jezdí spousta ERASMUS studentů, kteří si chtějí pokecat a objevovat naši kulturu! Pokud si to naopak čte někdo starší, kdo už nechodí do školy, tak Tobě radím – ptej se. Ptej se známých, zda neznají někoho cizího, nebo nemůžou dát nějaké tipy, kde se ve tvém městě vyskytují cizí (chápej z jiné země) lidé. Třeba to může být na yóze, v posilovně, v určitém baru nebo restauraci, nějaký podnikatel, atd. Nebo někomu přijede někdo známý, tak se nechte taky pozvat na nějakou sešlost a konverzujte.

Skype hovory

Pokud však nenajdete nikoho, s kým byste mohli konverzovat z očí do očí, tak si s ním zavolejte. Haló, žijeme v 21 století! Svět internetu. Přes Skype si můžete zavolat s bars kým, klidně i semnou, co jsem v Austrálii! Buďto si přímo najdete lektora angličtiny, který vás bude vyučovat na dálku a vy budete chtít pouze konverzovat, nebo se s někým domluvíte, že on s vámi bude mluvit anglicky a vy s ním na oplátku česky. Zadarmo, takovéto konverzace se budou nejspíš hledat trochu obtížněji. 

Pokud si dohodnete lektora, kterému zaplatíte, tak si ujasněte priority. Chcete spíše potrénovat poslech, nebo mluvu? Pokud poslech a pokud poslech někoho s australskou angličtinou (protože tam třeba chcete jet na brigádu), tak si zaplaťte rodilého mluvčího z Austrálie. Pokud britskou angličtinu, tak Brita. Chápete. Je třeba mu však říct, že chcete cvičit hlavně poslech, a ať vám tedy něco vypráví a do toho se ptá třeba na otázky týkající se tématu, abyste měli i interakci. 

Pokud si však chcete spíše procvičit mluvu, tak doporučuji českého mluvčího, a nejlépe někoho, s kým si budete alespoň trochu v sympatii, abyste si měli o čem vykládat. Jednoho studenta jsem takto učila celý rok přes Skype a jen jsme si vykládali, chtěl hlavně trénovat mluvu, a tak se stále zlepšoval a mluvit plynuleji. 

Kde si lektora přes Skype najít?

Samozřejmě stačí zadat do Googlu “online učitel angličtiny“ nebo “online Skype teacher“ a podobně. Vyjede vám několik stránek, kde už potom dle požadavků hledáte. Já doporučuji stránku kvalitní doučování, kde jsem měla inzeráty jako lektor i já.

No a kde si najít někoho, kdo si se mnou bude povídat jen tak?

Zadala jsem do Googlu “conversation exchange“ a hned mi vyskočilo několik odkazů. Třeba tento nebo tento – zde si můžete najít partnera na cvičení jazyka. 

Filmy a seriály

Tak to je pecka, ty mi někdy dávají zabrat! Ano, pravdou je, že filmy jsou někdy těžké na poslech (už jste někdy v originále zkoušeli rozumět Samuel L. Jacksononovi?? 🙂 🙂 Nadlidský úkol!!), ale stojí za to! Svým studentům jsem vždycky dávala tuhle radu: Pusťte si nějaký film nebo seriál, který už znáte ve své mateřštine, v angličtině! Budete vědět vo co gou a tak vám poslech půjde snadněji! A pokud na film rovnou hupnete v angličtině, tak je potřeba hodně vnímat! Aneb být v přítomnosti a mít zaplé všechny smysly. Já se soustředím u filmů, protože poslech trénuju záměrně (a to se vyplatí, viz 100 % poslech při IELTS 😉 ) a nechci, aby mi něco uniklo a nerozumněla jsem tomu. 

Poslech hudby

Anglické písničky, ty všichni máme rádi. Tak proč se neučit na nich? 🙂 Dám vám jednu radu: nejprve si u písničky přečtěte lyrics, aby vám bylo zas a znova jasné, vo co gou, potom už to budete znát a budete jí rozumět! To se rozhodně počítá, i když si přečtete slova! Hodně studentů mi za tuhle radu poděkovalo a všichni do jednoho mi říkali, že si potom písničku s rádiem sami zpívají! 🙂 


No a co tedy ta mluva?

Již jsem si načrtla předtím ve spojitosti s poslechem, jelikož tyto dvě složky jdou ruku v ruce. Ale nemusí tomu tak vždycky být….

Mluvte si sami pro sebe!

No a co!? Nikomu to nemusíte přiznávat a nikdo o tom nemusí vědět! 🙂 Prostě si vykládejte, cokoliv a očemkoliv jen chcete. Třeba buďte zároveň pán prodávající lístky do divadla a naopak kupující. Who cares!? 🙂

Odjeďte do zahraničí na jazykový kurz!

Ať už jste mladší či starší, můžete se zúčastnit různých jazykových kurzů v zahraničí. Když jsem byla u tety Jany na brigádě v Londýně, tak jsme jednou jely navštívit její kámošky, které byly na dva týdny na jazykovém kurzu. Agentur, jež nabízejí jazykové kurzy je spousta! Nejen anglické jazykové kurzy, ale i německé, ruské, španělské,… Můžete studovat v Kanadě, Anglii, Americe, bars kde! 

Měla jsem jednoho studenta, Michaela, který pravidelně jezdívá na jazykové kurzy po celém světě. Už studoval na Hawaii, v Austrálii, v Thajsku a na spoustě dalších míst. Jazykové kurzy jsou převážně pro lidi, kteří nemohou odjet na delší dobu (ať už pracující či studující), nebo mají strach a raději mají věci zajištěné dopředu.


∇ TIP: Podívejte se na nabídku agentury study.cz, přes ně nejen, že můžete studovat několik jazyků (angličtinu, francouzštinu, čínštinu, arabštinu,…), ale i v několika zemích! Třeba v Thajsku, Irsku, JAR, na Maltě,… Pokud zkopírujete název mého blogu – surftheearth – dostanete 500,- Kč slevu na kurz!


Odjeťe do zahraničí na brigádu

TOP rada! Jasně, kde jinde se lépe naučíte mluvit anglicky (nebo jakýkoliv jiný jazyk), než v cizí zemi? A ideálně v anglicky hovořící. Já byla 3 léta po sobě na brigádě v Londýně a potom v roce 2013 na Mallorce. Na Mallorce jsem sice mluvila hodně německy a trošilinku španělsky, ale angličina byla na denním pořádku. A byla to ta nejlepší zkušenost!

O mé práci na Mallorce, kde jsou uvedeny i rady a tipy si můžete přečíst v tomto článku. Článek z Londýna ještě nemám, ale připravuje se! 😉

Odleťe / odjeďte do zahraničí… Na dofču!

… a nenechte za vás mluvit jiné! Klasika, rodina na výletě, děti umí anglicky, tak já, rodič, můžu mlčet. To teda neeee! Mluvte, snažte se! A nepřipadejte si přitom blbě. Buďto tedy nechejte děti doma a nebo je poproste, zda byste mohli zkusit domlouvat věci vy, na recepci, v restauraci, u atrakcí, atd atd. Těch příležitostí se jistě najde spousta! 

Choďte do jazykovky

Jasně, to už přeci dávno víte a taky by vás to jako první napadlo. Není zase jazykovka jako jazykovka! Já mohu zcela bezpečně doporučit jazykovku, ve které jsem sama učila a kde se mluví drtivou většinu hodiny anglicky! Jazykovka se jmenuje LITE a má pobočky po spoustě městech v Česku, ale i ve světě (v Bratislavě, Budapešti, bars kde…). Podle vašich dovedností vás zapasují do úrovně, vy se zúčastíte buďto 5ti týdňové makanice, nebo týdenního intenzivního kurzu v létě a frčíte. Sama jsem zde před cestou kolem světa učila 15 měsíců a na mluvu a poslech je tento styl jedinečný! S jinou jazykovkou zkušenosti nemám a tak nemohu dále doporučit. 

 

Jeďte do ciziny pracovat!

Ano, i tahle možnost tady je! Nemyslím tím na brigádu, ale na dlouhou dobu. Největší výhodu máte, jste-li mladší 30ti let. To si potom můžete žádat o pracovní víza na Nový Zéland, do Austrálie, do Kanady a bars kam. Nebo prostě změňte život a jeďte za tou prací přes kopec do Anglie! Učila jsem spustu studentů právě za účelem vycestování a prací v Anglii, opravdu jich bylo značné množství. Dnes mi na základě článku o práci na Mallorce píše několik lidí každý měsíc ohledně rad s prací na Mallorce. 

To jsou zhruba všechny mé tipy, které mě napadají na téma jak se naučit anglicky poslouchat a mluvit. Já spoustu z nich uplatňuji nebo jsem dříve uplatnila, tak proto ten 100% poslech v IELTS 🙂 Nechte se inspirovat!

Pokud se vám článek líbil a přinesl vám hodnotné tipy, tak jej prosím ohodnoťte níže modrýma hvězdičkama (5 je nejvíc) a dejte LIKE naší Facebookové stránce, ať vám neunikne nic z naší cesty kolem světa! Fotky můžete šmejdit a lajkovat na Instagramu, kam rovněž občas dáváme co zrovna děláme a objevujeme 🙂 

Aloha, Šuri 🙈

This error message is only visible to WordPress admins

Error: There is no connected account for the user 272493597 Feed will not update.

Facebook Comments
 


3 thoughts on “Jak se naučit anglicky poslouchat a mluvit / IELTS poslech na 100%!”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *