Srí Lanka: zajímavosti
Tipy a zajímavosti ve zkratce:
- Bývalý název Cejlon
- Hlavním městem není Colombo, ale Kotte
- Časový posun je čtyři a PŮL hodiny. Co nás to v zeměpise učili!? 😀 Všichni, co letěli s námi, se tomu divili 🙂
- Kdy na Srí Lanku jet? Jihozápadní část – na ni cestujte v období prosinec – březen. Severovýchodní – květen – září. V jiných měsících prší
- VÍZA: pořídíte na této stránce za 30 dolarů / osoba. Pořádně si zkontrolujte všechny údaje, my měli chybu, ale na letišti nám to (po výměně toužebných úsměvů) v systému opravili a neměli jsme tak problém.
- Letenky na Srí Lanku jsou v dnešní době opravdu levné. Více tipů na hledání letenek najdete zde.
- Ubytování hledejte přes AirBnb, které máme nejraději. Důvody jsou uvedeny zde. Potom samozřejmě booking.com. Nepočítejte však s luxusem srovnatelným se západními zeměmi. V Kandy i Tangalle byl běžný různý hmyz po pokoji 🙂
- Ceny ubytka: nejlevněji jsme pořídili na jihu na pobřeží. I když byla high season (prosinec – březen) a ještě k tomu období Vánoc, což je uplně top, tak jsme bydleli 9 dnů v Midigamě za 9 EUR na noc – pro dva! Vlasní pokoj a koupelna, nic víc jsme nepotřebovali. Na pobřeží seženete do 10 EUR za noc pro dva, není ani problém, že to nebude přesně u vašeho spotu, nebo tam, kde se chcete koupat, protože se dá všude půjčit scooter. Ve středozemí nevím, jak to je. Tam doporučuji nehledat jen tu nejlevnější cenu, ale i aby to bylo blízko centra, nebo atrakcí. Všude se sice levně dostanete tuk tukem, ale pokud byste je měli používat 4x denně, tak se vám to pěkně prodraží.
- Způsob dopravy na Srí Lance: zde máte více možností. Je-li vás větší počet, nebo nejedete-li nízkonákladově, můžete si na letišti dohodnout cenu s taxikářem. Tento způsob dopravy má mnoho výhod. Taxikář vás vezme kam budete chtít, rychleji, než veřejná doprava a také vám kdekoliv zastaví. Stihnete toho více. Nevýhodou však je, že nezažijete, jak cestují místní, což je dle mého názoru dost podstatné, dále i neuvidíte ty nádherné scenérie. A nepozastavíte se nad cenou 40,- za 7 hodin cesty 🙂
- Co se týče potravin, tak levně v supermarketech jako u nás nepořídíte, ani jich tam moc není (jak supermarketů, tak těch potravin). Srí Lančani jedí rýži na snídani, rýži na oběd a rýži na večeři :-). Prostě pořád rýži, nebo placky. Ale vše je tam výborné a nelezlo nám to krkem, čemuž se sama divím. Maso nejí, a vám taky nebude chybět. Sem tam ryby, které jsou čerstvé, nejčastěji tuňák.
- Banány, jaké znáte u nás, s těmi pravými nemají nic společného. Ty na Srí Lance byly malé, šťavnaté a slaďučké.
- Internet k dostání moc není, wifi v restauracích nemají. Doporučujeme si hned na letišti koupit SIM kartu, na které máte jak data, tak se samozřejmě můžete domlouvat s hostiteli na ubytování. Stálo to velmi málo, kolem 7 EUR.
- Malé kapky do nosu na rýmu stály kolem 30 EUR. Pokud trpíte nějakou nemocí, léky určitě s sebou. A taky endiaron 🙂 (kdyby náhodou)
- Co se týče očkování, tak my žádné neměli. Bylo nám řečeno, že když se budeme vyhýbat opicím, tak jsme ok. Ale samozřejmě to necháme na zvážení každého z vás, jako prevence určitě ok
- Když na vás promluví nějaký prodavač, prostě to ignorujte… my se na ně například usmíváme. Z odpovídání každému by vám brzy šiblo… 🙂
- Není vůbec pravda, že je šílenost na Srí Lance řídit. My jsme měli pronajatý scooter a cestování bylo v pohodě. Všichni se sice předbíhají, ale díky tomu, že to dělají úplně všichni, tak s tím taky počítají a jezdí opatrně, dávají si přednost.
- Jídlo a pití je na Srí Lance skvělé všude. Od čerstvých ryb, šťáv z čerstvého ovoce (mňaaaaaam božeee!!), rice & curry (typický pokrm), až po různé placky a rooties. Není to nějak bohatý výběr, ale zato to bohatě stačí :-). Alkohol je k sehnání pouze ve specializovaných obchodech, nebo hotelových barech.
- V restauracích přičítají automaticky 10 % za servis! Připravte se na to, že na jídlo budete čekat klidně i hodinu, protože většinou se jedná o mamky, které si otevřeli restauraci a vaří ve vlastní kuchyni, samotné. Navíc jsme se od jednoho číšníka dozvěděli, že to dýško ani nejde jim. Takže pokud sevám účet bude i tak zdát v pohodě, dejte mu nějaké peníze navíc do kapsy.
- Pronájem surfu na hodinu stojí 250 peněz (asi 45,-), na celý den 1000 pěnez. Směšné, oproti pronájmům např. na Hawaii. Dle mého názoru se nevyplatí si na Srí Lanku brát vlastní surf, pokud hodláte i cestovat a nejen surfovat.
- Surfových spotů jsme viděli více, když jsme jeli vlakem nazpět do Colomba. Můžete se na ně podívat na této stránce.
- Na safari je dobré jít buďto hned brzy ráno, nebo pozdě odpoledne, zvířata se tehdy chystají na lov. Nezapomeňte si vzít alespoň 2 petky vody a nějakou sváču! Žádné jídlo ani pití tam nekoupíte.
- Opravdu nepotřebujete ty růžové plavky, zlaté kraťásky a troje tenisky 🙂 Sami víte, že to nevynosíte, a “kdyby náhodou“ neexistuje. Pokud byste měli tahat oba na zádech X kilové batožiny, rychle byste si to rozmysleli. Jedny tenisky a žabky stačí. Co si kupte v doma je opalovací krém! Ten tam je k sehnání ojediněle, draze a v malém vydání. Místo v zavazadlu vám ušetří i tento super tenký a rychleschnoucí ručník. Bez něj už bych nevycestovala. V dnešní době je k zakoupení bars kde, levně je ke koupi např. na stránce Aliexpress nebo ebay.
- Nebojte se jet bez cestovky. Neumřete, opravdu. Nějaké základy angličtiny vám jistě pomůžou, vždy si však vystačíte se slovníkem a s komunikací “rukama nohama“.
- Pokud chcete něco vidět, jeďte minimálně na 14 dnů.
- Počítejte s tím, že po příletu budete unavení. Já měla hned první den potřebu spát 14 hodin 🙂 takže zvolte první den spíše odpočinkový. Když máte naplánovaný přílet na neděli, a další den byste měli jít do práce, vemte si volno. Nejen z důvodu únavy, může se stát, že se vám zpozdí let, nebo vám jej v horším případě zruší, což se stalo nám. Different story, doletěli jsme však o den později a ještě k tomu do jiného města.
- Peníze nám bylo doporučeno si vyměnit hned na letišti. Daleko lepší kurz jsme však našli v bance ve Weligamě. Ale nevím, zda jsou lepší kurzy všude, takže pokud nechcete riskovat, měňte hned na letišti.
- Srí Lančani jsou strašně milí a zlatí:-) Snaží se s vámi bavit, i když jejich angličtina není top. Na rozdíl od Marrakéše vás nechtějí všichni ogabat o peníze.
- Bílý čaj se luhuje až 7x, černý 2x. Nakupte si čaje domů 🙂
- Kokosy vůbec nejsou hnědé a chlupaté, ani sladké jak cecek! 🙂
Více o podívání ze Srí Lanky se dozvíš v tomto článku, tak si jej koukej přečíst… ! 🙂
S láskou, Šuri.
Facebook Comments
Ve Weligamě se pěkně surfuje a navíc jsou tam tito rybáři: http://www.exotickapriroda.cz/blog/clanky/zavitejte-do-malebne-rybarske-vesnicky-weligama-kde-se-rybari-na-kulech