AirBnb: vše, co o něm potřebuješ vědět!

V tomto článku se budu věnovat AirBnb, dozvíte se zde, jak AirBnb funguje a dostanete i ode mě slevu na vaši první cestu nebo hostitelství! Myslela jsem si, že AirBnb již dávno všichni přeci musí znát, opat je však pravdou a já se stále setkávám s lidmi (i mého věku!), kteří o něm vživotě nic neslyšeli…. 

11350829_10204811167783729_5118048694638153324_n.jpg
Ubytko v Římě přes AirBnb. Řím jsme si zamilovali! 🙂

První věc, kterou nutno podotknout, je, že my si na luxusu moc nepotrpíme. Cestujeme stylem “backpacker“, neboli baťůžkář. Připadá nám totiž nelogické utrácet tisíce za místo, kam se přijdeme jen vyspat.

This error message is only visible to WordPress admins

Error: There is no connected account for the user 272493597 Feed will not update.

Co v místě ubytování přes AirBnb potřebuji?

 • Manželskou postel. Snad chápete 🙂
 • Sprchu a WC
 • Aby to nebylo sto kiláků od centra, nebo nádraží. Ani ne 10, no prostě aby to bylo blízko:-) (Jinak bychom museli stále utrácet za dopravu)
 • Čistotu

Proč AirBnB? 

 • Je to levné.
 • Jedná se o ubytování u domácích, kteří jsou (dle zkušeností) milí a pohostinní. Ale hlavně si s vámi kdykoliv povykládají a poradí vám místa, která navštívit, i samotné trasy, jak se k nim dostat. Můžete si s nimi povykládat o místních zvyklostech a jací jsou lidé žijící v daném městě / státě. Nebo vám dají informace o hromadné dopravě, kam se jít skvěle najíst, atď atď.
 • Uvidíte, jakým způsobem se v daném městě / státě žije. Jaký mají nábytek, co mají v lednici (:-)), no prostě jak to u nich doma vypadá. Tím si vytvoříte krásnou celistvou představu o daném místě.
 • Většinou vás i pohostí 🙂 vínem, čajem, nějakým zákuskem, atď.

Nevýhody AirBnb:

 • Neexistuje žádná recepce, tím pádem se musíte s lidmi, u kterých budete bydlet, domlouvat na čase příjezdu, který bývá většinou až po pracovní době (po 4pm)
 • Pravděpodobně váš hostitel nebude mluvit vaší řečí, buďto se tedy domluvíte rukama nohama (až na místě), nebo pomocí slovníků (domluva před samotným příjezdem)
 • V místě ubytování nemusí být internet, tohle beru jako mínus, jelikož sem tam je potřeba si něco vygooglit nebo dát vědět rodičům, že jste alive 🙂 Internet si vždycky zkontrolujte
 • Není to samozřejmě 100 %, jelikož se může stát, že v den příjezdu s vámi daná osoba přestane komunikovat. Mně se to nestalo a ani jsem od nikoho podobnou zkušenost neslyšela (ani nečetla), ale raději to vemte v potaz. No a když se vám nedej Bože něco takového stane, neklesejte na mysli, neumřete. Máte na výběr buďto:
  • Na Tripadvisoru, nebo kdekoliv jinde, si vyhledejte hotely a hostely ve vašem okolí, vždy se nějaký volný najde.
  • Nezavrhněte AirBnb úplně, zkuste si vyhledat ještě jiné lidi, kteří nabízejí pokoj ještě v tu noc a ubytujte se tam.

Jak tedy to AirBnb vlastně funguje a jak na něm vyhledáte ubytování? 

 1. Začnete tím, že si najedeme na stránku www.airbnb.cz
 2. Jako první se zaregistrujte

  Buďto propojíte AirBnb profil s vaším Facebook profilem, nebo pomocí emailu. Doporučuji Facebook, přes který se potom budete vždy jednoduše přihlašovat. Následně vyplníte klasicky údaje o sobě a co je důležité – necháte si potvrdit, že jste to vy, SMS kódem, emailem a tím, že na AirBnb vyfotíte svoji občanku, nebo řidičák. Tohle všechno museli absolvovat i vaši budoucí hostitelé, jde o bezpečnost a důvěryhodnost.

 3. Zadáte datum cesty na AirBnb

  Až vyplníte svůj profil, běžte znova na domovskou stránku AirBnb. Tato stránka na vás vykoukne. Co uděláte první je, že napíšete místo, kam chcete cestovat. Buďto konkrétní město, nebo stát, je-li vám to jedno. Následně zadáte datum od kdy do kdy a počet hostů. Nezapomínejte uvést přesný počet hostů, jinak se vám může ukázat jak jiná cena, tak majitel ani nemusí tolik hostů přijímat.

  1. Když sama ubytovávám, tak se mi sem tam stane, že někdo počet lidí neuvede, potom mu buďto unikne nějaká sleva, nebo je těžké mu vysvětlit, že cena se s další osobou navyšuje.
  2. Nemusíte zadávat dny na celou délku pobytu, plánujete-li cestovat po ostrově / státě / městě. Například si určete, že první 3 dny chcete strávit v centru hlavního města dané země, další dny například u pobřeží, atď. Jakmile si totiž někde potvrdíte rezervaci, tak v kalendáři dané osoby, u které si ji potvrdíte, se dané dny již nebudou zobrazovat a nebudou tak pro nikoho jiného dostupné. Může se tedy stát, že by se vám moc líbilo ubytování, které má volno až den po vašem příjezdu. Zkuste si tedy s programem vaší cesty pohrát, neplánujete-li zůstávat na jednom místě. Navíc díky tomu potkáte více zajímavých lidí 🙂
 4. Mapa AirBnb

   Jakmile kliknete na tlačítko Hledej, tohle se vám zobrazí. Co je na AirBnb skvělé je, dle mého názoru, mapa, kterou vidíte napravo. Na ní vidíte, kde se ubytování nachází. Vždy je ideální být ubytovaný blízko veřejné hromadké dopravy. Můžete ale hledat i blízko hlavních památek, u pobřeží, u letiště… Jak vypadá ubytování, které se skrývá pod částkou zobrazíte tak, že na tu částku kliknete, ukáže se vám náhled hlavního obrázku pokoje, na který poté dále můžete kliknout a rovnou rezervovat. Mapu si můžete jak přiblížit, tak i oddálit.

 5. Nastavení preferencí u pobytů AirBnb

    – zde zadáváme rozpětí ceny, kterou jsme ochotni zaplatit. Vidíme tam také průměrné ceny v daném městě; nebo jiné   – internet se vždycky hodí, tuto položku klidně zaklikněte. V chudších zemích se běžně stává, že internet v ubytování nemají. My měli na Srí Lance jen v 1 ubytování, v dalších 3 ne.

 6. Tlačítko okamžitá rezervace na AirBnb- co to je?

   

   To je tlačítko pro urychlení celého procesu. Lidé, kteří tuto věc mají povolenou, jsou většinu času online a nebo přijímají většinu rezervací. Výborné při řešení problému, kdy vám zkolabuje jedno ubytování a vy hledáte rychle druhé.

 7.  Jste-li se vším spokojeni, zobrazí se vám tento rozpočet, zajímá vás hlavně částka Celkem.
 8. Slevy na AirBnb

  slevy nabízí spousta hostitelů za to, že si u nich zarezervujete pokoj na delší dobu, nejčastěji na týden až měsíc. Pokud to tam daná osoba nemá, a vy byste u ní přesto chtěli zůstat, ale tak vysokou částku nejste ochotni zaplatit, zkuste jí napsat, zda by vám neposkytla slevu, například 15%, když zůstanete celý týden. Pokud na to kývne, velice jednoduše vám poté navrhne speciální cenu, kteoru potvrdíte. Můžete zkusit požádat o slevu nebo o odstranění poplatku za úklid, chcete-li zůstat jen jednu noc a víte, že přijdete pozdě večer a brzy ráno opět odejdete. O toto mne taktéž jednou požádala jedna slečna s Číny, pro kterou bylo Brno jen přestupní stanice, svolila jsem a cenu snížili.

 9. Mezi posledními kroky je kliknutí na tlačítko Žádost o rezervaci, nebo Okamžitá žádost o rezervaci. Následně  na vás vyskočí okýnko, kde byste měli zadat nějakou kratší zprávu pro hostitele, něco málo o vás a proč se chystáte do daného místa. Já se taktéž ptám na přesnou adresu a jak se do místa bydliště dostanu. Pokud se navíc jedná o surfovací dovolenku, navíc zjišťuji, zda se dá v tom místě pronajmout surf, nebo alespoň někde v blízkosti.
 10. Platíte až po příjezdu

Pokud hostitel vaši rezervaci přijme, dojde vám email. Ani do této chvíle jste však za ubytování nezaplatili, tak se stane až v den vašeho příjezdu do ubytování. Pokud hned při příjezdu zjistíte, že ubytování nevyhovuje vašim potřebám, nebo dokonce s vámi hostitel nekomunikuje a vy tak nemáte možnost se ubytovat, peníze se vám neodečítají. Tuto skutečnost, že je něco v nepořádku, však musíte ihned dát vědět týmu AirBnb.

    11.  Hodnocení AirBnb

No a to je asi vše. Jakmile vám pobyt skončí, AirBnb vás požádá o hodnocení. Tady buďte upřímní a hodnoťte skutečně jak to bylo. Vaše hodnocení bude viditelné (i vašemu hostiteli) až jakmile i on napíše hodnocení svoje.

Kdy bookovat ubytování přes AirBnb?

To je téma samo o sobě, pokusím se to shrnout do jednotlivých bodů:

 1. Podle sezóny. Ta se samozřejmě v každém státě a městě liší, stačí zadat do googlu klíčová slova jako: sezóna Srí Lanka / season in Sri Lanka, atď.
 2. Podle nějaké události konající se v daném městě, zemi. Plánujete-li jet do Benátek v období, kdy je tam karneval, nepočítejte s levnými cenami ubytka.

— V těchto případech se vám vyplatí na AirBnb bookovat ubytování co nejdříve, a tím myslím několik měsíců dopředu. Ta nejlepší ubytka v centru a za nejlepší cenu budou rychle pryč, proto na nic nečekejte. Věděla jsem, že na Srí Lance je sezóna od prosince do března a že přes Vánoce je to největší masakr, proto jsem to nejdelší ubytko bookovala hned v květnu (skoro 8 měsíců dopředu), a jen tak se mi podařilo najít za cenu 9E / noc pro dva! Více o Srí Lance zde.

Celkově však samozřejmě platí, že ty lepší ubytka za lepší cenu (v centru, od uživatelů, kteří mají mnoho kladných hodnocení, levné, atď.) jsou brzy pryč, sezóna nesezóna. Bookujte tedy co nejdříve.

Mé skvělé zkušenosti s AirBnb jako cestující:

 • V Kandy na Srí Lance přivítání skvělým, pravým Srí Lanským čajem 🙂
 • V Barceloně jsme byli ubytovaní u paní, která neuměla anglicky (komunikace předtím probíhala s jejím synem). Já si tak skvěle mohla procvičit španělštinu.
 • V Elle na Srí Lance nás přivítal celý zástup “happy family“ a čekal nás tenhle super výhled z pohodlných sedaček:DCIM100GOPROGOPR0112.JPG
 • Domácí v Elle nám také poradili skvělu zkratku, jak se dostat na Ella Rock. Celkově jsou tyhle rady k nezaplacení
 • V Paříži nám klučina, u kterého jsme byli ubytovaní, poradil, jakou cestou jít, abychom za den prošli hlavní památky a dostali do sebe kouzlo Paříže. Šli jsme celou dobu podél Seiny. Podařilo se 🙂
 • V Římě jsme měli super dýchanek s Italama, kteří nás pozvali na víno
 • V Elle a Tangalle jsem měli příležitost ochutnat místní kuchyni vařenou maminkami

Jelikož jsem i sama občas hostila na mém bytě v Brně, vím moc dobře, jak to probíhá z obou stran. Hostitelství se vůbec nebojte, máte-li doma nějaký nadbytečný prostor. Dá se tím velice pěkně vydělat, vícekrát mi to zaplatilo celý nájem. Samozřejmě si to s sebou nese starosti, ale není to nic hrozného. Pokud se rozhodnete hostit, dbejte hlavně na čistotu a dodržte vždy, na čem se s hostem domluvíte. Máte-li k ubytovávání nějakou otázku, neváhejte mi napsat.

Zážitky s AirBnb jako hostitel:

 • Pokud hostíte, je až neskutečné, s kolika zajímavýma a cizorodýma lidma se potkáte. Byl u mě ubytovaný portugalec, X krát španělé, číňanka, angličanka, ital,…
 • Jednou u mě bydlela jedna češka, studentka práv, která byla v Brně na stáži. Pracuje na projektě, ve kterém jezdí po republice a Slovensku a učí v chudších městech základy práva. Vyprávěla mi, jak jednou byla v jedné rómské osadě, jaké to tam bylo. Ukazovala mi i fotky, její story byla neskutečná
 • S jednou slečnou z Číny jsme si vykládaly hodiny a hodiny, a stáhly u toho nejednu sedmičku 🙂 (možná jednu, už ani nevím…). Čína mě fascinuje, a tak jsem měla spooooustu otázek a dozvěděla se nespoet věcí. Například to, že čínani psi nežerou, jak se u nás vykládá 🙂
 • S dvouma španělama jsem si zase mohla procvičit španělštinu
 • S jedním portugalcem jsem si zase mohla hodiny vyprávět o surfovaní a vlnách v Nazzaré…

-> Díky AirBnb máte možnost nejen ubytování, různí lidé nabízejí i různé zážitkové akce, na které se můžete přihlásit. Nedávno na mě vyskočilo například tohle:  No nejdi do toho 🙂

-> Nebo napíšete-li do googlu “treehouse AirBnb“, můžete se dostat například na tyto výsledky … 🙂 

POZOR!! 

Vše má svá úskalí, i ubytování přes AirBnb. Můžou se objevit podvodníci, kteří toho chtějí využít. Více o nich sepsala Janka v TOMTO ČLÁNKU!

Snad jsem nic nevynechala a vy jste se dozvěděli vše potřebné, co k ubytování přes AirBnb potřebujete vědět. Pokud vás při čtení mého článku napadlo úplně COKOLIV, budu vám velmi vděčná, když mi to napíšete. Jakou koliv otázku, nesrovnalost, něco co byste potřebovali doplnit, atď.

Pokud jsem vás přesvědčila, že ubytovávat se přes AirBnb je skvělé a bezpečné, tak to ještě není vše. Zde máte ode mě dárek na vaši první cestu, nebo hostitelství. Funguje to tak, že pokud se přihlásíte přes tento odkaz a někam vycestujete, nejen, že vám AirBnb odečte několik kaček na ubytku, to stejné se stane i mě. Fair deal, ne? 🙂

 

images

Tímto mě podpoříte (dostanu od vás cestovní kredit na svá další dobrodružství :-)), stejně tak, jako když článek sdílíte. Chtěla bych, aby se všichni naučili cestovat levněji a využili k tomu mých tipů, zajistí mi to lehčí spaní 🙂

Pokud se vám článek líbil, tak ho prosím ohodnoťte hvězdičkou (5 je nejvíc), zabere to ani ne sekundu, ať mám nějakou odezvu, že jsem udělala dobrou práci, nebo že je na čase něco zlepšit 🙂 Díky!

Pa, vaše Šuri!

11415306_10204773062031109_4086864235469405432_n.jpg
Foto z Louvre, Paříž – napsala jsem o ní TENTO ČLÁNEK. Dozvíte se v něm tipy, jak ušetřit + jak se vyhnout čekání v dlouhých řadách 🙂
Facebook Comments
 


7 thoughts on “AirBnb: vše, co o něm potřebuješ vědět!”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *