Základy angličtiny při cestování – proč je ovládat?

Jsou situace, které se musejí řešit. Pokazí se vám auto, nebudete znát cestu, někdo vás okrade, budete mít hlad, … Co uděláte doma? Zeptáte se, když neznáte cestu. Objednáte si jídlo, když máte hlad. Nahlásíte událost policii, okrade-li vás někdo. Co ale budete dělat na cestách, když neovládáte místní jazyk? Domluvíte se anglicky! Za předpokladu, že angličtinu ovládáte… Aneb proč by každý měl ovládat základy angličtiny při cestování.

This error message is only visible to WordPress admins

Error: There is no connected account for the user 272493597 Feed will not update.

Základy angličtiny při cestování – proč je ovládat?

Jsou prostě situace, které se musejí řešit. A pokud necestujete s cestovkou, ale na vlastní pěst, měli byste je zvládat řešit a jeden z předpokladů úspěšného zvládání je umět jazyk. Nemusí to být nutně hebrejština na výletě v Izraeli, nebo španělština ve Španělsku. V drtivé většině případů vám stačí angličtina a poradit byste si měli i se základy. Může se totiž stát, že…

… se vám pokazí motor u auta!

A co teď? Jak zavolám pomoc, když neumím anglicky? Tohle se stalo nám při putování na Novém Zélandě, kdy se v naší dodávce díky špatnému předchozímu servisu uvolnil filtr a nám se zadřel motor. Nedokáži si představit, jak bych volala pomoc bez znalosti angličtiny. Nebo řešila odtah, servis, dovezení nového motoru, výměnu motoru, pojišťovnu, prostě cokoliv. 


∇ TIP: Podívejte se na nabídku agentury study.cz, přes ně nejen, že můžete studovat několik jazyků (angličtinu, francouzštinu, čínštinu, arabštinu,…), ale i v několika zemích! Třeba v Thajsku, Irsku, JAR, na Maltě,… Pokud zkopírujete název mého blogu – surftheearth – dostanete 500,- Kč slevu na kurz!


… máte hlad!

Tohle je asi klasika a restaurační slovíčka by měl ovládat každý. Nejen, že se nebudete cítit jako tatar, který umí pouze ukazovat na názvy jídel, ale alespoň si dáte něco, co máte rádi a nešlápnete vedle díky výběru naslepo. Kor já jako veganka si nedokáži představit objednávání si jídel bez toho, abych se uměla zeptat v čem není živočišný výrobek. 

∇ TIP: Mrkněte do článku Jak se naučit mluvit a poslouchat anglicky! Aneb jak jsem zvládla IELTS poslech na 100% 🙂

… onemocníte!

Tak to už je úplně naprd, pokud nedokážete popsat příznaky nemoci. Může to být jen obyčejná sračka, která vás postihne, jako nás v Thajsku (a na Bali, na Filipínách, … VŠUDE!). Je dobré zajít si do lékárny a nějak jim popsat, co vás kde bolí a co vám je, jaká je stolice (:-) přeháním) a podobně. 

A pokud onemocníte a není to nic vážného (pravděpodobně to nebude většinou nic vážného), a vy neumíte anglicky, tak hlavně ležte v posteli a lečte se přirozenou metodou, tj. oddech a voda. Je to lepší, než cpát do sebe ty nepravé léky.

… nebudete vědět, jakou SIM kartu si koupit…

… aby měla to nejlepší pokrytí dat v místech, kam pojedete. Jo, i na tohle je dobré se umět zeptat. Popsat plán cesty a podle toho si vybrat SIM kartu (abyste mohli předejít bodu, kdy se ztratíte – protože budete mít v mobilu data a mapy!)

… ztratí se vám baťoh!

Air Asia třeba je na tohle super. Nevím, jak na ztrácení, ale mně hned první let utrhli pás od baťohu 🙂 Jeden ze dvou, super se to nosí! Tady jsem angličtinu využila hlavně tak, že jsem se s paní dohadovala ohledně reklamace, aneb neumíš jazyk – smůla, nikdo ti nic neproplatí! Air Asia mi ani tak nic neproplatila, to je fakt, ale snaha byla.

A co tak, když vám ztratí baťoh? Nebo prostě nedorazí tím stejným letadlem, co vy? To už se vysvětluje mnohem hůře.

… budete muset něco řešit na letišti!

Jooo, tohle se nám stalo už tolikrát! Nedokáži si představit, co bych dělala bez angličtiny při příletu a odletu do/z Nového Zélandu, kdy se ptali snad na všechno – co mám v zavazadle, jeslti tam nemám to a to (a ještě ten jejich Kiwi přízvuk 😀 ), na jak dlouho plánuji zůstat, kde budu spát. Často už v letadle vyplňujete takovou kartičku, kde chtějí různé informace! Tyhle základy prostě musíte ovládat. 

Nebo když nás pán vyslýchal před příletem do Austrálie skrze víza, prej byly špatně vyplněné… To mě omýval pot! 


∇ TIP: Jeďte se učit angličtinu do zahraničí se study.cz! Stačí zkopírovat jméno mého blogu surftheearth a dostanete 500,- Kč slevu!


… si budete chtít objednat nějaký výlet!

Často budou mít v katalozích výlety vystavené, takže třeba jen ukážete na obrázek. Ale někdy tomu tak nenía nebo někdy nebudete chtít platit přemrštěné ceny a tak si budete chtít domluvit výlet mimo cestovku, na vlastní pěst. I tady jsou potřeba základy angličtiny… 

Suma sumárum: základy angličtiny se hodí. Vždycky. Minimálně a 100 % z toho důvodu, že vás nikdo neoškube díky vaší neznalosti, to znamená, že zaplatíte normální částku, nebo méně, jste-li zdatní hádači. 

Tohle je jen tak zhruba náčrtek důvodů, které mě napadjí, proč byste měli ovládat alespoň základy angličtiny při cestování. Protože jak říkám, necestujete-li s cestovkou, která bude vše řešit za vás, s nějakou z těchhle situací se pravděpodobně setkáte a věřte mi – budete ji chtít umět vykomunikovat! 

A navíc – cestování bez cestovky je přeci lepší, naplánujete si vše podle sebe, zaplatíte méně a hlavně vás to trošku utuží 🙂

Sepsala jsem článek Jak se naučit anglicky mluvit a poslouchat tak na ně kliknutím mrkněte, jsou v něm užitečné tipy.

Cestování zdar! 🚐

Klikej a čti další články z našeho putování po světě! 🙂 

Rovněž prosím ohodnoť tento článek níže modrýma hvězdičkama (5 je nejvíc) a dej LIKE naší Facebookové stránce, ať ti neunikne nic z naší cesty kolem světa! Fotky můžeš šmejdit a lajkovat na Instagramu, kam rovněž dáváme skoro každý den co zrovna děláme a objevujeme 🙂

Facebook Comments
 


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *